צפו: ח"כ קריב מחפה על עברייני מין סדרתיים

היא פמיניסטית לוחמנית, אבל כשמדובר בתקיפות יומיומיות של ערבים נגד סטודנטיות בקמפוס הר הצופים, ח"כ קריב מאשימה את הקורבנות.

גיל רונן , י"ט בטבת תשע"ד

ח"כ יפעת קריב
ח"כ יפעת קריב
ערוץ הכנסת

ועדת הפנים של הכנסת דנה בשבוע שעבר בתופעת האלימות של ערביי הכפר עיסאויה באזור קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית.

מדובר במעשים מגונים בסטודנטיות כעניין שבשיגרה – וגם ידויי אבנים ובקבוקי תבערה. הדברים הידרדרו עד כדי כך, שסטודנטיות צריכות לנסוע מהקמפוס למעונות ובחזרה באוטובוס מיוחד.

מספר סטודנטיות באו לדיון וסיפרו סיפורים קשים על תקיפות שהן וחברותיהן עברו.

לכאורה, זהו נושא ש"תפור" על הפמינסטיות הלוחמניות של הכנסת. אך מתברר שלא כך הדבר. רק חברת כנסת אחת הגיעה לדיון, ולא רק שהיא לא חיזקה את הסטודנטיות – היא תקפה אותן. כפי שניתן לראות בווידיאו המצורף, ח"כ קריב (יש עתיד) חושבת שעצם קיומו של הדיון הוא דבר "מפחיד". היא מתעקשת שהתופעה אינה כה נוראה, שהתוקפים הם ילדים קטנים, ושהפיתרון הוא בהידברות של הסטודנטים עם "הקהילה" השכנה. במילים אחרות – ח"כ קריב מחפה על עברייני מין סדרתיים.

כמה מהסטודנטיות שהגיעו לדיון אף לומדות בחוג המגדר של האוניברסיטה. אולם לא ידוע על כל התגייסות של המרצות למגדר באוניברסיטה העברית לטובת המאבק. אף אחת מהן גם לא ליוותה את הסטודנטיות לכנסת.

אמנם ידוע שהממסד המגדרי נמצא בשליטת השמאל הקיצוני – אך בדיון כמו זה נחשף לכאורה גודל האבסורד. שימו לב לשפת הגוף של ח"כ לוין, שנראה כמי ששוקע בייאוש בזמן שח"כ קריב מדברת. הסטודנטיות נדהמו מהמתקפה של ח"כ קריב ואחת מהן אף הטיחה בה שהיא "מאשימה את הקורבנות".

נציין כי את דרכה המקצועית החלה קריב בעמותת על"ם – למען נוער במצבי סיכון ומצוקה, ובמסגרת פעילותה פיתחה את מיזם הניידות לילדי הלילה והיתה שותפה לפיתוח תכנית "ערים בלילה" לטיפול בקטינים מנוצלים מינית.

כראש מנהל חינוך ורווחה במרכז השלטון המקומי, החזיקה קריב את תיק מעמד האישה. קריב אף הקימה את מועצת הנשים בעיר הוד השרון, וכיהנה כנשיאת ארגון "מעגל נשים ישראל", במסגרתו קידמה את הקמת המרכז לנפגעות תקיפה מינית בבית חולים "פורייה". היא חברה בצוות המוניציפלי של עמותת "כן" – כוח נשים, ומקדמת קורסים ותשתיות למען העצמת נשים בעולם הפוליטי, הכלכלי והחברתי.

אבל הסטודנטיות באוניברסיטה העברית כנראה לא כלולות אצלה ברשימת הנשים הראויות להגנה.