האם "בושל" ונערך הראיון בפרשת רצח תאיר?

מומחה הסאונד שהפריך את הטענות נגד רומן זדורוב קובע: אשרת קוטלר ערכה במגמתיות ראיון איתי. ערוץ 10: לא הייתה מניפולציה בעריכה.

שמעון כהן , כ"א בטבת תשע"ד

עדיין לא פתור. מי רצח את תאיר ז"ל?
עדיין לא פתור. מי רצח את תאיר ז"ל?
פלאש 90

מומחה הסאונד והוידאו, דורון בלדינגר, מי שהציג בבית המשפט ראיות נגד הרשעתו של רומן זדורוב ברצח תאיר ראדה ז"ל, מאשים את העיתונאית אשרת קוטלר ב"בישול" ועריכת ראיון שבוצע עימו על מנת לשדרו באופן שיכפיש אותו ויכתים את שמו.

את טענותיו מציג בלדינגר בסרטון וידאו בו מתבצעת השווא בין החומר ששידרה קוטלר בערוץ 10 במסגרת תחקיר סביב פרשת הרשעתו של זדורוב לבין מה שתיעדו מצלמות האבטחה במשרדו של בלדינגר.

ביומן ערוץ 7 מגולל בלדינגר את הפרשה מראשיתה,מהיום בו פנתה אליו תחקירנית תכניתה של קוטלר וביקשה לקיים איתו ראיון בעקבות מהלכי הערעור בבית המשפט נגד הרשעתו של זדורוב. לדבריו התחקירנית הזכירה בשיחת הבקשה את עמוד הפייסבוק שהוקם תחת הכותרת 'מי רצח את תאיר ראדה' ובתגובה הציע לה לראיין את הצעירים המנהלים את העמוד והציע אף לקשר בינה לבין מי שמנהל את העמוד. התחקירנית הסבירה לו שקוטלר מעוניינת לקיים תחקיר מקיף בפרשה בעקבות פתיחתו המחודשת של התיק וחשוב שהוא כמומחה יתראיין בעצמו.

בלדינגר נאות להתראיין ובשיחה עמו הוא מתאר את השיחה המקדימה עם קוטלר כפי שניתן לצפות בה בסרטון. בין השאר שוחחו על מה שהוביל אותו לעסוק בפרשה ובכלל בתחום החקירות. קוטלר שראתה תעודת סוף לימודי מסלול חוקרים פרטיים התלויה במשרדו שאלה אם הוא אכן חוקר פרטי. בלדינגר הבהיר לה שהוא אמנם למד את התחום אך לא פנה לסטאז' בתחום ולא הוציא תעודת חוקר פרטי ולכן אינו מגדיר את עצמו כחוקר פרטי.

בהמשכו של הראיון נדהם לשמוע כיצד קוטלר תוקפת אותו כמי שמתחזה לחוקר פרטי וכמי שהקים ועומד מאחורי עמוד הפייסבוק שמתוכו עולה לטענתה הסתה נגד חברותיה של תאיר כמי שעומדות מאחורי הרצח. בלדינגר דחה את ההאשמות, שב על אמירותיו לפיהן לא הוא מנהל את העמוד, לא הקים אותו ואף לא ביקר בו זה חודשים. כמו כן טען כי אם אכן קיימת הסתה בעמוד הפייסבוק הרי שהוא עצמו מוכן להתנתק ממנו, במידה ויוצגו ראיות להסתה מסוג זה, זאת כיוון שלטעמו, עם כל החשיבות להשארת הסוגיה בשיח הציבורי, יש לשמור על אמות מידה ראויות של שיח. בלדינגר מציין כי למרות שהבטיחה, לא שיגרה לו קוטלר הוכחות להסתה בעמוד הפייסבוק המדובר.

למרות כל אלה הופתע בלדינגר לראות שבפרומו לתכנית בה שודר הראיון איתו הוא הוגדר כמי שהקים את עמוד הפייסבוק ולראשונה יתקיים עימות עימו.

לפני שידור הכתבה שיגר עורך דין מומחה לדיני לשון הרע מכתב מטעמו של בלדינגר למערכת תכניתה של קוטלר ובה הזהיר משידור חומר שיש בו כדי להכפיש את בלדינגר ללא ביסוס ואף ציין כי בידיו של בלדינגר תיעוד והקלטה של הפגישה במלואה.

בסרטון שפרסם מציג בלדינגר את ההשוואה בין מצלמות האבטחה שבמשרדו לבין התחקיר ששודר וממנו נראה כי בוצעו חיתוכים ועריכות שהצמידו שאלות לתשובות, לדבריו על מנת להמשיך את מתקפת ההכפשות נגדו ונגד כל מומחה המבקש לקעקע את קביעת בית המשפט ולהוכיח את חפותו של זדורוב.

בתגובה לטענותיו של בלדינגר ולסרטון ששיגר לרשת האינטרנט נמסר מערוץ 10 כי "אושרת קוטלר ומערכת המגזין דוחים מכל וכל את האשמותיו חסרות השחר של מר בלדינגר. עריכת הריאיון איתו הייתה עריכה עיתונאית רגילה שנועדה לקצר את תשובותיו המתמשכות של האיש ולהגיע אל ליבת טענותיו. אדרבא, מר בלדינגר מוזמן לשדר את כל חומר הגלם של הריאיון איתו וכך יוכל הצופה לקבל את האמת הפשוטה. לא היתה שום מניפולציה בעריכה, בדיוק להפך".

עוד הוסיפו בערוץ 10 ומסרו כי "ערוץ 7 מוזמן לחקור את הרקע של האיש, שופטי בית המשפט כבר הכריזו עליו כשרלטן וכמומחה מטעם עצמו בלבד".

בלדינגר עצמו רואה בתגובה המשך ישיר למתקפה האישית עליו ותוהה כיצד זה גם כאשר נחשף כיצד קיצרו עורכי התכנית שאלות והצמידו אותן לתשובות על מנת לקבל תוצאה מסוימת, הם ממשיכים בקו שהוביל אותם עד כה.

בדבריו אומר בלדינגר כי יחסם של השופטים אליו, יחס אליו רומזים בתגובתם אנשי ערוץ 10, אינו רלוונטי כיוון שאלה דחו את כל מומחי ההגנה בתיק זדורוב, ורק בעקבות דחייה צפויה זו הגיעו למסקנה שהרשיעה את זדורוב. הוא מזכיר בהקשר זה כי הפרשה כולה ניצבת בפני ערעור. "המשפט עוד יתברר והאמת תתגלה, גם אם זה ייקח זמן כמו במשפט ברנס ומשפטים אחרים", משוכנע בלדינגר.

לדבריו אלה מוסיף בלדינגר ומציין כי הוא מתנחם ביחס אחר שקיבל מכלי התקשורת בפרשות אחרות. בין השאר מדובר ביחס שקיבל גם מערוץ 10 עצמו.

עדות ליחס החיובי שקיבל בעבר מציג דורון בלדינגר בסרטון הבא: