'הביטחון בן ערובה של ויכוחי תקציב'

בישוב אדם לא הופתעו מפיגוע הדקירה אתמול. יו"ר הועד המקומי מזכיר: הזהרנו והתרענו. בגלל ויכוח עם האוצר המקום הפך הפקר.

שמעון כהן , כ"א בטבת תשע"ד

מקום הפיגוע בכיכר אדם
מקום הפיגוע בכיכר אדם
פלאש 90

פיגוע הדקירה אמש (שני) בכיכר אדם שמצפון לירושלים לא הפתיע, כך מסתבר את תושבי הישוב אדם הסמוך ועוד רבים שחולפים במקום.

התושבים והנוסעים עדים מדי יום לצפיפות הקבועה באזור, צפיפות שמזמנת אליה יהודים וערבים לתנועה משותפת ולעתים גם מסוכנת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם בבר וענונו, יו"ר הועד המקומי באדם, המזכיר כי זה מכבר התריעו תושבי הישוב והפגינו יחד עם תושבי ישובים אחרים, ואף ישובים ערבים, בדרישה לפתרון תעבורתי שיהווה גם פתרון ביטחוני. "התושבים הפכו בני ערובה לתקציב שנמצא בויכוח בין משרד התחבורה למשרד האוצר", הוא אומר ומדגיש כי אתמול, בפיגוע דקירת השוטר, התקבלה הוכחה לטענות.

"נמשיך להיות מי שאוכלים אותה", מעריך וענונו המספר כי בימיו הראשונים של הישוב, כאשר משרד השיכון שיווק את הדירות שבו, ידעו אנשי המשרד לספר על גשר שיוקם בין פסגת זאב לאדם, גשר באורך של שני קילומטרים שיאפשר תנועה מהירה לישוב. וענונו קובע כי תושבים רכשו את ביתם על סמך הצהרות ממשלתיות אלה, אך בפועל דבר לא קרה ואת אותו מרחק קצר של שני קילומטרים מחליף כביש מפותל ומעוקל של ארבעה קילומטרים עמוסים לעייפה בכשמונים אלף תושבים יהודים העוברים בו מדי יום לבד מהאוכלוסייה הערבית שעושה שימוש בנתיב.

לדבריו כאשר זו המציאות באזור אין מקום לשקול שיקולי חששות מביקורת אמריקאית או אירופית ולבצע את תכניות הפתרון שהועלו בעבר. "יש כאן אוכלוסיה שמתעללים בה. גם הפלשתינים מקללים את המצב", הוא אומר ומזכיר את ההפגנה המשותפת שקיימו תושבי ישובו עם ערביי הכפר ג'בע הסמוך בדרישה למציאת פתרון של ממש למצוקה.

וענונו מציין כי מושל בנימין, "יהודי יקר שמחובר לתושבים", כלשונו, עושה ככל יכולתו למען התושבים וכך גם מפקד המשטרה האזורי יחד עם מפקד המחוז המנסה להקל על התושבים. כחלק ממאמצים אלה נשלחים שוטרים לכיכר אדם אך המענה בא בדמות פיגוע דקירה. "השוטרים ניסו להקל וזה מה שקיבלו – סכין בגב".

וענונו מוסיף ומציין כי כביש אדם-חיזמה המסתיים בכיכר בה אירע הפיגוע הפך כביש מופקר, כהגדרתו, כביש שבו שודדים מסתובבים, גונבים מכלי רכב, גונבים כלי רכב ועוד. "צריך להפריד בין האוכלוסיות", קורא וענונו.

באשר למחלוקת בין משרד האוצר למשרד התחבורה מספר וענונו כי על פי הידוע לו קיימת החלטה להעברת סכום של שמונים מיליון שקלים להסדרת התנועה במקום אך משרד האוצר אינו מעביר את הסכום בשל ויכוח פוליטי כזה או אחר. "האגו פוגע במתיישבים", אומר וענונו ומוסיף כי "השר ישראל כץ הוא יהודי יקר, אמביציוזי, עם הרבה יוזמות להקל, אבל כנראה שגם אותו סינדלו".