מאמצים לביטול צו הפינוי נגד המחאה

המשנה לראש עיריית ירושלים פועל לביטול צו הפינוי למחאה נגד שחרור המחבלים. "השחרור אינו מוסרי ואינו ביטחוני. אצטרף למוחים".

שמעון כהן וחזקי ברוך , כ"ו בטבת תשע"ד

דה קלמנוביץ' באוהל המחאה
דה קלמנוביץ' באוהל המחאה
חזקי עזרא

המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ', פועל לביטול צו הפינוי שהוצא הבוקר (ראשון) נגד מפגיני המחאה נגד שחרור המחבלים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר קלמנוביץ כי בסיס ההחלטה להוציא צו פינוי למוחים הוא הגדרת המקום כמאהל וכל עוד לא זו תהיה ההגדרה אלא קירוי מסוים שנועד להגן על המפגינים מהגשם הרי שהדבר יוכל לקבל היתר.

קלמנוביץ' מזכיר כי בהפגנות המחאה שהתקיימו לפני פעימות השחרור הקודמות השתתף גם הוא עצמו ולטעמו קיימת חובה להמשיך ולמחות גם אם המהלך לא יניב פירות של ממש. באשר לצו הפינוי הוא מציין כי לאחר מחאת משפחת שליט התקבלה החלטה בעירייה, החלטה שספק אם הוא עצמו סבור שהיא ראויה ונכונה, להגביל את אפשרות המחאה.

עוד הוא מציין דבריו כי לאחר משפחת שליט הגיעו למקום גם מפגינים בני העדה האתיופית ומפגינים אחרים מנתיבות ולנוכח גל מאהלי המחאה הוחלט שלא לאפשר למאהלים מסוג זה להתקיים, ואולם במידה ויהיה ברור שאין מדובר במאהל אלא בקירוי בלבד הרי שניתן יהיה לקבל היתר לכך.

קלמנוביץ' מדגיש בדבריו כי אין בהחלטה כדי לערער על זכות המחאה ולטעמו זכות זו היא חובה. "זכות המחאה ניתנת ואני גם אצטרף אליה", הוא אומר ומגדיר את החלטת השחרור כ"החלטה בלתי מוסרית ובלתי ביטחונית. אסור לעשות את הדבר הזה".

בימים הקרובים יציין קלמנוביץ' מלאת 26 שנים מאז נפצע בכל גופו מבקבוק תבערה כאשר היה בנסיעה בדרכו מירושלים לבית אל, הישוב בו התגורר. כנפגע טרור נשאל קלמנוביץ' אם אין הוא רואה את המחאה כמעודנת מדי לנוכח חומרת המעשה שעליו החליטה הממשלה. במענה משיב קלמנוביץ' כי הוא "בוש ונכלם שרק המשפחות מפגינות, כאילו זה רק עסק שלנו. הרי המחבל שזרק את בקבוק התבערה רצה להרוג אותי כי אני יהודי ולא כי אני דב קלמנוביץ', אז איפה עם ישראל כולו? למה משאירים את חזית המאבק רק לנו?".

קלמנוביץ' משוכנע שלו היו במפגן המחאה עשרות אלפים מתושבי ישראל שבין השאר היו מקיפים את מחנה עופר בטבעת אנושית עצומה המהלך היה נמנע, אך בהיעדר המונים ברחובות לא ניתן להעלות את רמת המחאה לרמה משמעותית יותר.

לשאלה אם ביטול ההבטחה שהעניקה ממשלת ישראל לאמריקאים בעקבות מחאה ברמה כזו לא הייתה עדויה לפגום במעמדה, משיב קלמנוביץ' וקובע כי כאשר מדובר בהחלטה לא מוסרית הרי שהיא בטלה מיסודה וכך יש לראות אותה. "על מה מדובר כאן? לא מדובר על שחרור חייל שנחטף אלא בשחרור כדי לשבת על שולחן המו"מ. על זה משחררים רוצחים. ישראל מוותרת על ערכים מוסריים כדי לשבת לשולחן המו"מ. זהו מהלך טקטי בלבד והחלטה לא מוסרית אפשר לבטל גם אחרי שאתה חותם עליה".