ועדת השרים אישרה: סיפוח מלא של בקעת הירדן

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד ביתנו) לסיפוח בקעת הירדן.

חזקי ברוך , כ"ו בטבת תשע"ד

בקעת הירדן
בקעת הירדן
צילום: פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן והעברתה לריבונות ישראלית מלאה.

הצעת החוק שיזמה ח"כ מירי רגב (הליכוד) מבקשת לספח את בקעת הירדן לישראל ולהחיל באזור את החוק הישראלי. 

שמונת שרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו תמכו, ואילו שלושת שרי "התנועה" ו"יש עתיד" התנגדו. 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב "סביב בקעת הירדן נוצר במשך השנים קונצנזוס ביחס לחשיבותה ושייכותה לישראל. את ראשוני הישובים בבקעה הקימה תנועת העבודה וההתיישבות העובדת. בקעת הירדן חיונית וחייבת להישאר בכל הסדר עתידי בריבונות ישראל". 

שרת המשפטים לבני תקפה את אישור ההצעה ואמרה כי "זו הצעה חסרת אחריות שתפגע במדינה ותבודד אותה. תומכים בהצעה היו מתנגדים לה אם הם היו יודעים שהיא תעבור", הוסיפה לבני, "הם מנצלים את העובדה שאגיש ערר ואעשה בשבילם את העבודה".

לבני תקפה גם את ח"כ מירי רגב שהגישה את ההצעה, "אין לי כבוד להצעה וגם לא למציעה". בתגובה אמר שר הפנים, גדעון סער שאמר לה בתגובה: "מי שמך לדבר ככה?".

שר המדע יעקב פרי הגדיר את הצעת החוק "פרובוקטיבית, מתגרה, שנועדה לקבל פרסום פוליטי ותו לא", ואמר כי היא תסוכל.

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אלי ישי (ש"ס) אמר כי "הרעיון שמדינת ישראל תמסור את בקעת הירדן ותפקיר את בטחונה לידי הרשות הפלסטינית או לידי כוח בין לאומי הוא מגוחך ומדאיג בו זמנית, במיוחד אל מול המציאות המתקיימת בעזה- ממלכת חמסתן".

"כל ראשי הממשלה הקודמים, לרבות רבין, הכירו בחשיבותה ובאיום העלול להיווצר במידה ולא תהיה תחת שליטה ישראלית, ואותה הבנה לא השתנתה ואסור לה להשתנות. בקעת הירדן בידיים ישראליות, איננה שאלה פוליטית, כי אם חובה ביטחונית".