'פקקי הענק לפני שבת – רשלנות פושעת'

רגע לפני שבת מצאו עצמם אלפי נהגים בפקק אינסופי בצפון. איש לא הודיע מראש ורבים שירכו רגליים עם ציוד וילדים לחפש משפחה מארחת.

שמעון כהן , כ"ו בטבת תשע"ד

פקק כביש רכב
פקק כביש רכב
צילום: פלאש 90

שלום צוברי

זה קרה ביום שישי האחרון, בשעה שבה במאות אלפי בתים בישראל נערכו לקבלת השבת, אזרחים רבים מצאו את עצמם תקועים בפקקי ענק בכבישי הצפון. זאת בעקבות סגירת ציר מרכזי על מנת לתקן בו תשתיות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שלום צוברי, תושב שילה, שעשה את דרכו לכיוון עכו ומצא את עצמו בפקק האינסופי כאשר שעון החול אוזל והשבת מתקרבת.

לדרכו יצא צוברי עם רעייתו ושני ילדיו בשעה אחת וחצי כאשר תכנת הניווט מלמדת על שעתיים של דרך, אך כבר בכביש שש התברר שתכניות לחוד ומציאות לחוד. התכנה לימדה שהנסיעה מתארכת בתשע דקות.

הדיווחים לימדו על פקקים בחיפה וצוברי היה משוכנע שהדרך בה הוא צפוי לנסוע אינה כרוכה בפקקים הללו שכן הוא אמור להגיע לכביש עוקף קריות, אך כאשר הגיע לאזור הקריות התברר לו שאין כניסה לאזור. תכנת הניווט הובילה אותו לכיוון חיפה עצמה כיוון שבה דבר אינו מעיד על ההנחיה של סגירת הכביש. כך נכנס לפקק תוך שהוא מנסה לאלתר דרכים חלופיות בקצב איטי ואל מול השעון המתקדם.

"היו שם מאות כלי רכב עומדים והתנועה זחלה", הוא מספר. בהמשך דבריו הוא מתאר את הפתרונות שבהם בחרו רבים מהנוסעים. רבים מהם יצאו מכלי הרכב, נעלו אותם והחלו לצעוד רגלית. באחד המקרים זוג עם תינוק ניסה לחזור ליקנעם, החנה את הרכב בקניון הסמוך ועם התינוק, המזוודות והעגלה החלו לשרך את רגליהם בעליה ליקנעם עד שמשפחה כלשהי מתושבי המקום ראתה אותם מבקשים עזרה והזמינה אותם לשבות אצלה. "היו שעלו ברגל מהמפרץ לנשר, עלייה של מאות מטרים. הם פשוט עזבו את כלי הרכב ויצאו לצעוד", הוא מספר.

באשר לו עצמו – הניסיונות לאתר דרך מוצא לא צלחו והוא נאלץ למצוא קרוב משפחה בחיפה אליו הגיע כרבע שעה לפני השבת. המשפחה אמנם לא הייתה ערוכה אך עם החלות שרעייתו אפתה לשבת והביאה איתם בדרכם לעכו והמזון שהיה בבית המארחים צלחו את השבת באווירה שככל הנראה לא תישכח. "נפלנו עליהם", הוא מספר ומוסיף כי "קיבלו אותנו בחום ואהבה, מכל הלב".

את האירוע כולו מגדיר צוברי כרשלנות פושעת. הוא מזכיר כי איש לא התריע בכלי התקשורת מסגירת כבישי הצפון ולא ניתן כל איתות מוקדם שיכול היה ללמד על הצפוי. "כאשר זה סתם יום של חול זו רשלנות, אבל כשזה בערב שבת זו רשלנות פושעת".