"16 מיליון ש"ח מחולים לנשים חסרות אחריות"

יו"ר 'אפרת' תוקף את ההחלטה "לגזול" כלשונו את הכסף ולהעביר אותו לנשים שנכנסו להריון לא רצוי עקב מחדליהן.

שמעון כהן , כ"ח בטבת תשע"ד

אלי שוסהיים
אלי שוסהיים
אגודת אפרת

יו"ר אגודת 'אפרת', ד"ר אלי שוסהיים, תוקף בחריפות את החלטת ועדת סל התרופות לכלול בסל מימון הפלות חינם לנשים גם מבלי שהוכחה בעיה רפואית כלשהי בעובר.

לדבריו, את הידיעה קיבלו הוא ואנשיו באגודה "בתדהמה נוראה ואיומה. גוזלים כאן 16 מיליון שקלים מחולים שהתרופות עבורם מצילות חיים ומקלות חיים ונותנים אותם כפרס וכמתנה ל-6000 נשים רשלניות שלא מנעו את ההיריון כאשר לא רצו בו".

ד"ר שוסהיים מחדד ומבהיר את דבריו בקובעו כי מדובר בהחלטה שכלל אינה מסייעת לבריאותן של הנשים כפי שניתן היה לצפות מהחלטות ועדה מסוג זה. הוא מזכיר בהקשר זה את הסיכונים הרפואיים והנפשיים שהפלה מותירה בנשים העוברות אותה, "מדובר בצלקת נפשית לכל החיים", הוא אומר וקובע כי אין רופא שיצהיר על כך שהפלה אינה כוללת סיכון כלשהו לאישה.

"זה דבר מוזר. אם נשים אינן רוצות להיות בהריון שיבואו לוועדה ויבקשו עזרה, אבל אומרים להן לא. תיכנסי להריון ונוציא את ההריון", מציג שוסהיים את האבסורד שבקביעת הוועדה. לדבריו הקמת מנגנון לאישור קבלת אמצעי מניעה בסל הייתה חוסכת סכומי עתק ומעבירה אותו לצרכים אמיתיים של חולים ונזקקים. בדבריו הוא מקפיד שלא להגדיר הריון כמחלה, אך עם זאת הוא מוסיף וקובע כי אם יש כוונה למנוע הריון הרי שיש לפעול במדיניות של 'רפואה מונעת' ולא להגיע למציאות בה לא נותרה ביד האישה ברירה אלא להגיע להפלה ולאפשר זאת בקלות.

שוסהיים שב ומדגיש כי את הסכומים להפלות לוקחים מתרופות ואפילו לא ממשרד הרווחה, שגם משם לא פשוט לקחת, שהרי מדובר בכספים שנועדו לסייע למשפחות וילדים רעבים, "גוזלים מחולים בסכנת חיים", הוא אומר ומציין כי בעוד במקרה של תרופות החולה משתתף ברמה כזו או אחרת בתשלום, הרי שבהפלות הנשים מקבלות את הסכום כולו מבלי שהן נדרשות להשתתף בתשלום. "בחלם לא היו מעלים דבר כזה".

לטעמו של ד"ר שוסהיים מקורה של ההחלטה בשילובן בוועדת הסל של נשים פמיניסטיות או כאלה שבעיני עצמן הן פמיניסטיות בעוד לטעמו של שוסהיים הן רחוקות מערכי פמיניזם אמיתי. זאת כיוון שבהתנהלותן הן מונעות, לדבריו, מנשים את הזכות להחליט באמת מתוך ידע מה ייעשה בגופן. ד"ר שוסהיים מבהיר כי האגודה בראשה הוא עומד פועלת כדי להבהיר את המציאות הרפואית והאחרת לנשים ובמקביל לסייע לאותן הנזקקות לסיוע כלכלי כדי להותיר את ההריון. להערכתו אצבע קלה כל כך על הדק המימון של הפלות מונע את פרק הזמן הנדרש על מנת לאפשר לנשים מחשבה מחודשת ובעלת מידע אמיתי ומקיף לפני שהן פונות לצעד של הפלה.

שוסהיים מעריך כי עבודתה של 'אפרת' תצטרך להיות מאומצת הרבה יותר מאשר בעבר בגלל פער הזמן ההולך ומצטמצם בין רגע גילוי ההריון לרגע אישור ההפלה, אך לשם כך, הוא מזכיר ומציין, דרושים משאבים גדולים בהרבה מאלה שנמצאים כעת בידי האגודה ואנשיה.

"זה קורה במדינת ישראל שבעים שנה אחרי שהעם היהודי איבד כמעט שבעה מיליון יהודים. נשים רוצות ללדת אבל אין להן יכולת. צריך לעזור להן. מדי יום ביומו אנחנו מאבדים כמאה ועשרה ילדים. זה נתון שאין עליו עוררין", דברי ד"ר שוסהיים הנשמע נסער ומודאג ביותר מההחלטה.