'בגיל הזה אין בישראל אנשים שמוחזקים בחיים'

פרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים מעייני הישועה, מסביר מדוע אין היגיון בביצוע דיאליזה לאריאל שרון, זאת למרות קריסת כליותיו.

ידידיה בן אור , א' בשבט תשע"ד

פרופ' רביד
פרופ' רביד
עצמי

פרופ' מוטי רביד, מומחה לרפואה פנימית ומנהל בית החולים מעייני הישועה, מסביר כי קריסה של הכליות מאפיינת חולים במצבו של שרון.

"הכליות קרסו ואנשים ששוכבים הרבה זמן, יש להם סיבות לקריסת כליות. לפעמים זיהומים, לפעמים אבני כליה, לפעמים לאדם בן 85 יש טרשת בעורקי הכליות. כרגע הכליות לא מתפקדות", הסביר רביד בראיון לערוץ 10.

לדברי רביד, קריסת הכליות משפיעה על כל מערכות הגוף, "רעלים מצטברים, חומצות מצטברות ומערכות מתחילות לקרוס בזו אחר זו מכיוון שהגוף שלנו צריך חילוף חומרים בסביבה כימית מאוד מוגדרת".

"ברגע שזה לא קורה, יש הפרעות קצב, שינויים בלחץ הדם והעמקת חוסר ההכרה אצל כאלו שלא בהכרה", מציין פרופ' רביד.

רביד שולל את האפשרות לחבר את שרון במצבו הנוכחי למכונת דיאליזה, "תאורטית אפשר לחבר אותו למכונת דיאליזה ולהחזיק אותו בחיים, ההיגיון לא בטוח שקיים, אתית גם לא. האיש חסר הכרה, אין קשר עם הסביבה. נכון שיש פעילות מוח, אבל בין זה לבין הכרה או סבל המרחק גדול מאוד".

על עצם דרך הטיפול בשרון מותח רביד ביקורת, "בוא נאמר שאם לא היה מדובר בראש ממשלה לא היו עושים את זה. בגיל הזה אין בישראל אנשים שמוחזקים בחיים. זה עלה למדינה לאורך שמונה השנים בין 30-40 מיליון שקל".

"אם היו שואלים את שרון הוא לא היה רוצה את זה אבל כיוון שמשפחתו קובעת הבנים רצו אותו בחיים וזה שיקול שלהם", טוען רביד.