בני"שים לא יפסידו גיבוש עקב דחיית גיוס

נציגי ישיבות ההסדר והגבוהות נפגשו עם האחראים על הגיוס באכ"א וסיכמו נהלים לתלמידי י"ב המבקשים ללמוד תורה טרם הגיוס.

עדו בן פורת , ב' בשבט תשע"ד

ישיבות הסדר ישיבה
ישיבות הסדר ישיבה
פלאש 90

נציגי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות נפגשו השבוע עם האחראים על הגיוס באגף כח האדם בצה"ל וסיכמו נהלים ברורים לתלמידי י"ב המעוניינים ללמוד תורה לפני השירות.

הנהלים הועברו השבוע לראשי הישיבות, למנהלים ולר"מים.

מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, איתן עוזרי, מספר כי באיגוד מטפלים בפניות רבות של בחורים שהצבא לא מאפשר להם ללמוד שנה נוספת מכיוון שהתקבלו ליחידה מיוחדת. "כרגע יש בחור שהתקבל לטייס לפני שנה, לומד השנה בישיבה ומבקש עוד שנה והצבא לא מאפשר לו".

"אנחנו מציעים פתרון פשוט לתלמידי י"ב", הוסיף עוזרי, "המתינו עוד שנה עם הגיבושים לשייטת, לסיירת מטכ"ל, לקורס טייס ולצוללות, שכן הצבא לא מאפשר למי שיתקבל ליחידה מובחרת ללמוד יותר משנה בישיבה או במכינה".

באיגודי הישיבות אומרים כי בשל ביטול חוק טל וההשהיה בחקיקת חוק הגיוס החדש, נוצר בלבול של תלמידי כיתות י"ב הרוצים לדחות גיוס כדי ללמוד תורה בישיבה ובמכינה ומצד שני חולמים לשרת ביחידות מיוחדות ובתפקידים מיוחדים.

עוד הם מספרים על תלונות מצד תלמידים שביקשו לדחות את ימי הסיירות ונאמר להם שלא יוכלו לדחות את היום מכיוון שהם מיועדים לגיוס בשנה הבאה, "אך האמת היא שהשתתפות בימי סיירות אפשרית גם בשנה הבאה בעת הלימוד במכינה או בישיבה".

סמנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, אליעזר דויטש, אומר כי מידי שנה ''נופלים בין הכסאות'' עשרות בוגרי ישיבות ותיכונים שלא דחו בזמן או בצורה נכונה את מועד הגיוס כדי ללמוד בישיבה או במכינה לפני השירות בצה"ל. "היום הכל נעשה במשלוח של בקשה במייל למיטב (meitav@idf.gov.il), חשוב לעשות את הדחייה עד פורים, לבדוק שהבקשה התקבלה ולהדפיס אישור. תלמיד אשר לא ינפיק את האישור מהמערכת, עלול להיות מגויס בשנה הבאה ללא אפשרות ערעור", מזהיר דויטש.

יצויין כי מיונים לעתודה אקדמאית ממשיכים במקביל לדחיית הגיוס ומחייבים החלטה רק לאחר קבלה לעתודה. לעומת זאת, קבלה לתכנית תלפיות מאפשרת דחיית גיוס בשנה אחת בלבד (כמו גיבושי סיירות).