"לא מבין את הישראלים שעוברים לברלין"

מנהל מכון ויזנטל בישראל מסביר את המניעים לתופעה המצמררת, כלשונו. "בגרמניה שואפים להגיע למספר היהודים שהיה לפני השואה".

בני טוקר , ד' בשבט תשע"ד

מטוס בואינג
מטוס בואינג
AFP

ד"ר אפריים זורוף, מנהל מרכז ויזנטל הישראלי, מנסה להבין את רחשי ליבם של הישראלים שעוברים לחיות בברלין.

"זה עצוב וחבל שישראלים עוזבים את המדינה", אמר זורוף בשיחה עם ערוץ 7, "אבל כשמדובר במעבר לגרמניה ולברלין בפרט, זה נושא רגיש וכאוב במיוחד ואתה שואל את עצמך איך זה אפשרי".

לדבריו, גרמניה מקבלת בזרועות פתוחות ישראלים מחזיקי דרכון אירופי, "החיים בברלין נוחים היום כלכלית יותר מפריס, ניו יורק ולונדון, חיים זולים יותר ובפרט למחזיקי דרכון של האיחוד האירופי.  אנחנו יודעים על הרבה ישראלים שעוסקים באומנות ומוסיקה שיותר קל להם לחיות בגרמניה".

זורוף מסביר שלגרמניה יש שאיפה סמויה להגיע למספר היהודים שחיו שם לפני מלחמת העולם השנייה. "זאת הסיבה שהם פתחו את השערים ליהודים יוצאי ברית המועצות. בגרמניה שלפני השואה חיו חצי מיליון יהודים, כיום יש שם יותר מ-120 אלף יהודים כאשר תשעים אחוזים מהם יוצאי ברית המועצות ועוד עשרות אלפים זכאי עליה שאינם יהודים.

"יש היום בגרמניה 7 מיליון זרים, ואם תשאל את הימין הקיצוני הם יגידו לך שמדובר בקטסטרופה חברתית", הוסיף ד"ר זורוף.

הוא משוכנע שהישראלים היורדים לברלין מנסים לברוח מיהדותם. "מי שרואה את עצמו כחלק מההיסטוריה היהודית, לא היה מעלה על דעתו לעשות כזה דבר. אבל יש אנשים שלא רואים את עצמם כחלק מההיסטוריה היהודית ולא אכפת להם שהילדים שלהם יגדלו בגרמניה ויתנתקו מיהדות, מבחינתם גרמניה היא מקום מצוין".