"יבוא ירקות ללא מכס - החלטה שגויה"

מגדלי הירקות תוקפים את ההחלטה לבטל מכסים על יבוא ירקות למשך תקופה קצרה בעקבות הסערה, ומגדירים אותה "מחטף".

נתנאל כ"ץ , ה' בשבט תשע"ד

עליית מחירים? ירקות בשוק
עליית מחירים? ירקות בשוק
צילום: פלאש 90

מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, מחה במכתב דחוף ששלח היום (שני) לשר החקלאות, ח"כ יאיר שמיר, על ההחלטה להתיר יבוא של חמישה מיני ירקות ללא מכס, בלא היוועצות עם ארגוני המגדלים.

"אנו רואים בחומרה את החלטתך המשותפת עם שר האוצר, לאפשר יבוא פטור ממכס על ירקות מסוגים שונים, וזאת כמחטף, ללא היוועצות עמנו, בצעד שרק ייקר עוד יותר את הוצאותיו של הצרכן", כתב יפרח.

יפרח מסביר כי צעד זה יפגע פעמיים במגדלי הירקות, פעם כתוצאה מנזקי הסופה ופעם ביצירת תחרות חסרת תועלת, שתוביל לסל מזון יקר יותר בתקופת היבוא.

"מחיריה של תוצרת מיובאת אינם זולים כלל וכלל, גם כי נזקי החורף פגעו בתוצרת החקלאית בכל מקום באזורנו, מה שגורם למחסור ולעליית מחירים גם בתוצרת המיובאת, ויבוא מרחוק כרוך בהוצאות שינוע יקרות, שהופכות את התחרות, שקיוויתם להשיג, לבלתי ישימה", ציין יפרח.

יפרח מוסיף ומבהיר כי "מאז נזקי הסערה נקטפו שטחי ירקות בארץ באזורים שלא נפגעו, והמחירים שמקבלים החקלאים דומים למחירים המקובלים בתקופה זו של השנה", וצופה כי "המחירים של התוצרת המיובאת יהוו סמן ימני לעליית המחירים של התוצרת המקומית, שכן נפעל לכך שהחקלאי לא יפסיד בתחרות מול התוצרת המיובאת".

"היחידים שירוויחו מיבוא ללא מכס מעין זה הם היבואנים", מציין יפרח במכתב ומוסיף כי "יש לפעול באומץ נגד פער התיווך בין המחיר שמקבל החקלאי לבין המחיר בו נמכרת התוצרת ולא לחפש פתרונות במקום הלא נכון".

בסיכום המכתב מצוין כי מגדלי הירקות יעקבו אחר מחירי הירקות, "ובתקופת זמן גם נוכיח שלציבור לא תהיה מכך כל תועלת מלבד, כאמור, הרווח ליבואנים והפגיעה במגדלים", וכי "אנו גם מקווים שבעתיד, בתקופה בה ירדו מחירי הירקות דרמטית בשל עודפים, תמצאו דרך לסבסד את החקלאים לפחות בשווי של שיעורי המכס שאתם מפחיתים כיום".