ביה"ד לעבודה: חגי מטר יחזור למעריב

בית הדין לעבודה קבע, כי "שיקולים פסולים הנחו את מעריב". העיתונאי, המזוהה עם עמדות שמאל קיצוני, יקבל את שכרו ופיצוי נוסף.

נתנאל כ"ץ , ה' בשבט תשע"ד

יוחזר. מטר
יוחזר. מטר
פלאש 90

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע היום (שני) כי חגי מטר, יו"ר וועד העיתונאים במעריב, יוחזר לעבודתו בעיתון. זאת לאחר שכבר הוחזר בצו בית הדין ופוטר שוב.

נזכיר כי מטר, המזוהה עם עמדות שמאל קיצוניות, היה אחד מראשי התארגנות העובדים ב"מעריב", וכי בית הדין לעבודה קבע בעבר כי יש להשיבו לעבודה לאחר שפוטר. למחרת חזרתו של מטר לעבודה הוא קיבל זימון לשימוע מחודש לפיטורין ותוך שבועות ספורים פוטר בשנית.

בעקבות ההתנהלות קבע בית הדין, כי "אותם שיקולים פסולים, אז כמו היום, הנחו את מעריב שלא לקלוט אותו לעבודה ולאחר פסק הדין לפטרו על אתר".

עוד נקבע בהחלטה כי אחוזת הירש, החברה בבעלותו של שלמה בן צבי המחזיקה במעריב, תשלם את שכרו של מטר על כל התנאים הסוציאליים הנלווים, באופן רטרואקטיבי ממועד פיטוריו בחודש אוגוסט 2013, וכן פיצוי בסך של 100,000 ₪ בגין הפרת שני סעיפים בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. באופן חריג בהליכים מסוג זה קבע בית הדין כי אחוזת הירש תשלם גם הוצאות משפט בסך של 10,000 ₪.

בית הדין ציין עוד בהחלטתו, כי "יש להצר על כך שאנו נתקלים בגישה פסולה זו דווקא בקרב בעלי חברה המוציאה לאור עיתון ותיק עתיר זכויות כמעריב. חופש הביטוי והזכות להביע דעה הנם מושכלות יסוד, שמן הראוי שישמשו נר לרגליהם של בעלי העיתון, עורכיו וכתביו".

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, מסר כי "טוב לראות שהצדק יצא לאור, שוב, ושבית הדין לעבודה ממשיך להגן על עיתונאים שמובילים התארגנויות מפני התנכלויות של המעסיק. אנו מקווים שהנהלת מעריב תלמד את הלקח מכל הפרשה ותשכיל לנהל יחסי עבודה קיבוציים תקינים מול נציגות העובדים".

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות: "הזכויות הבסיסיות במדינה מאפשרות לכל עובד להתאגד מבלי לחשוש משרירות ליבו של המעסיק. בית הדין העביר היום מסר מפורש לכלל המעבידים והעניק רוח גבית לציבור העובדים שמעוניינים להגן על הביטחון התעסוקתי באמצעות התאגדות במקום העבודה".

המו"ל והעורך הראשי של העיתונים 'מעריב' ו'מקור ראשון', שלמה בן צבי, אומר בתגובה להחלטת בית הדין לעבודה בעניין חגי מטר, כי "אנו דוחים מכל וכל את החלטת בית המשפט ונערכים להגיש ערעור על הפסיקה לבית המשפט העליון. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל בית המשפט יפגע פגיעה אנושה בחופש העיתונות ויכתיב לעיתון את מי להעסיק כעובד או ככתב".

לדבריו, "חגי מטר הצהיר בעצמו כי השתתף בהפגנות אלימות כנגד חיילי צה"ל בבלעין וככזה הוא נמצא מחוץ לגבולות הלגיטימיות של הציבוריות הישראלית".