החקלאי יחליט: לשבות, אוצר בי"ד או היתר מכירה

סגן שר הדתות הבהיר הבוקר כי בכל הנוגע לשנת השמיטה, משרד הדתות אחראי על הנושאים המנהלתיים והרבנות על הנושאים ההלכתיים.

חזקי ברוך , ז' בשבט תשע"ד

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
פלאש 90

מוכנים לשמיטה

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, הבהיר היום (רביעי) במליאת הכנסת כי כל הנושא ההלכתי בנוגע לשנת השמיטה נתון בידי הרבנים הראשיים לישראל.

על הטענות שנושא השמיטה נלקח מידי הרבנות הראשית אמר הרב בן דהן כי השמיטה לא הוצאה מידי הרבנות למעט העניינים המנהלתיים בלבד, זאת בעקבות דו"ח מבקר המדינה שביקר בחריפות את פעולתה המנהלתית של הרבנות בשמיטה הקודמת, "לכן הגעתי למסקנה לקחת את הנושא המנהלתי תחת אחריותי".

סגן שר הדתות ציין כי בפעם הקודמת בחודש אלול הסמוך לשמיטה הרבנות עוד לא סיימה לעבור בקרב כל החקלאים ולהחתימם על היתר מכירה, "היום 9 חודשים לפני תחילת שנת השמיטה אנחנו מוכנים כי המשרד שלי לקח על עצמו לטפל בעניין".

הוא ציין כי נציגי משרד הדתות יציע לחקלאים שלוש אפשרויות, "שהרבנות הראשית ביקשה להציע". שלוש האפשרויות הן: מי שרוצה לא יעבד את אדמתו ויקבל בתמורה לכך מלגת קיום ממשרד החקלאות, מי שרוצה יחתום על הסכם של אוצר בית דין ומי שרוצה יחתום על הסכם של היתר מכירה.

"משרדי עוסק רק בתחום המנהלתי בלבד. כל האחריות והקביעות ההלכתיות הם אך ורק בתיאום עם ועדת השמיטה. נציג משרדי נפגש פעם בשבוע עם ועדת השמיטה ומציג מה שנעשה בשבוע האחרון ומתקדם לשבוע הבא. חבל שאתם עושים מהומה מלא מהומה".