הוואקף קודח בהר הבית ומסתיר - כך זה נראה

צפו בתיעוד קידוחים בלתי חוקיים של הוואקף בהר הבית. יו"ר 'הליב"ה': רק נוכחות יהודית בהר תהווה פיקוח אמיתי למתרחש במקום.

שמעון כהן , ז' בשבט תשע"ד

כבשלהם
כבשלהם
ארכיון

בביקורו לפני יומיים בהר הבית הבחין מנהל ארגון 'הליב"ה', יהודה גליק, בקידוחים שמבצעים מתחם הר הבית אנשי הוואקף ללא פיקוח ובניגוד לחוק. כשניסה לצלם החלו הקודחים להסתיר את המעשה.

בשיחה עם ערוץ 7 מספר גליק על האירוע ועל הישיבה המיוחדת שקיימה ועדת הפנים של הכנסת הבוקר אודות המתרחש בהר ואודות אזלת היד של מערכות האכיפה הישראלית מול המתרחש במתחם ההר.

גליק מספר כי ביום שני האחרון ביקר כדרכו כמעט מדי יום במתחם ההר ולפתע זיהה שאנשי הוואקף מבצעים עבודות במה שמוגדר בפיו כמכונות כבדות. למותר לציין שמעשה שכזה אמור להתבצע רק לאחר קבלת אישורים מהרשויות ונוכחותו של מפקח מטעם המדינה.

"הם ראו אותי מתקרב ומיד ניסו להסתיר. זה עורר אצלי נורות אדומות והתחלתי מיד לצלם. הם ניסו להסתיר ואחר כך צעקו אל השוטר שהיה שם שאסור לי לצלם אם הם לא מרשים. השוטר התעלם מהם", מספר גליק.

לדבריו אנשי הוואקף קדחו ברצפת האבן שבמקום במקדח שאורכו כמעט מטר וזאת "תוך צפצוף על החוק".

גליק רואה באירוע זה, כמו גם באירועים רבים אחרים עדות לכך שהמענה היחיד להרס העתיקות והתנהלותם המנוגדת לחוק של אנשי הוואקף היא פתיחת הר הבית לביקורי יהודים במשך כל שעות היממה. בדבריו הוא משווה את הדברים למסעדה שבה לצד משגיח הכשרות קיים טבח שכל מטרתו היא להטריף את המזון ובכל הזדמנות שבה מפנה המשגיח את מבטו הוא דואג להטריף את המזון. לדבריו זו המציאות בהר הבית כאשר השוטר או הפקח אינו יכול להיות בו זמנית בכל מקום במתחם ההר ומנגד כל הסטת מבט שלו מביאה את אנשי הוואקף להמשך הרס העתיקות במגמה לקעקע כל זכר להיסטוריה היהודית שבמקום.

"גם אם המשטרה או אנשי רשות העתיקות מגיעים הוואקף מסובב אותם על האצבע", אומר גליק. "הדרך היחידה לשמור על הר הבית היא אור השמש, לחשוף את המתרחש ואת זה ניתן להשיג רק בנוכחות יהודית בהר הבית בכל שעות היממה".

בהקשר זה משבח גליק את התנהלותה של יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, חברת הכנסת מירי רגב, שניהלה היום את הדיון סביב הדו"ח המוסתר של מבקר המדינה ודרשה מרשויות האכיפה השונות כרשות העתיקות, משטרת ישראל, עיריית ירושלים וגורמים אחרים להיות נוכחים בדיון ולהשיב תשובות לנתונים המטרידים סביב המתרחש בהר.

בתום הדיון, מציין גליק, קראה הועדה להוסיף שעות נוכחות יהודית במתחם ההר. זאת לצד שורת דרישות מהמערכת הפוליטית והאכפתית על מנת להבטיח אכיפה ראויה באזור ומניעת אזלת יד כפי שהיה עד כה.