פרופסור גיל-ווייט: להחיל ריבונות ובמהירות

פרופ' גיל ווייט ממקסיקו, מהלוחמים הבולטים נגד מדינה פלשתינית, מבקר באזור יהודה וקורא להחלת ריבונות מוקדם ככל הניתן.

אבי יוגב , ח' בשבט תשע"ד

האורחים בשדמה
האורחים בשדמה
נשים בירוק

אורח מיוחד הגיע היום (חמישי) לאזור גוש עציון ויהודה: פרופ' פרנסיסקו גיל-ווייט (Francisco Gil-White) ממקסיקו שהגיע לסיור במקום יחד עם רעייתו וידיד אישי.

השלושה היו אורחיה של תנועת 'נשים בירוק' המקיימת סיורים לאישים ולקבוצות באזורי יהודה, גוש עציון. את הסיורים מקיימת התנועה במגמה להציג בפני האורחים, מרביתם מחו"ל, את המאבק המתמשך והעיקש לשמירה על אדמות המדינה מול מאמצי הערבים להשתלט על קרקעות ולקבוע עובדות בשטח בניגוד לחוק וללא מענה של ממש מצידה של ישראל הרשמית.

האורח, פרופ' גיל-ווייט, הוא פרופסור לאנטרופולוגיה ופסיכולוגיה באוניברסיטה בפנסילבניה. "פרופ' גיל-ווייט אינו יהודי", מספרים ב'נשים בירוק', "הוא ידיד אמת של ישראל ובין כל המחקרים הענפים והמעמיקים שפרסם הוא חוקר גם את הסכסוך הערבי-ישראלי. במסגרת מחקרו בנושא הגיע למסקנה לפיה שורשיו של אש"פ הם בנאציזם וברצון להשמיד את מדינת ישראל. בהתבטאויות פומביות רבות יצא פרופ' גיל-ווייט באופן נחרץ נגד הסכמי אוסלו ונגד הקמת מדינה פלשתינית ובקריאה ברורה לישראל לא לוותר על אף שעל מאדמתה".

עוד מציינים ב'נשים בירוק' כי עמדתו זו של גיל-ווייט כפי שביטא אותה ללא מורא בכל בימה ובפני כל קהל רכשה לו אויבים רבים ואף על פי כן הוא שב ודבק בעמדתו הנחרצת ובעמידתו לצד ישראל. "אני גאה להיות מגונן על ישראל (I am a defender of Israel)", הוא מקפיד לומר בהזדמנויות רבות.

במהלך הסיור ביקר גיל-ווייט בשדמה שבמזרח גוש עציון, שם קיבל סקירה נרחבת בדבר חשיבות ההיאחזות היהודית המתחדשת במקום, היאחזות השומרת על הרצף בין ירושלים למזרח גוש עציון. בהמשך הגיע לנצר שבמערב גוש עציון, הנקודה שמאבקי הנטיעות מול פורעים ערבים בה הפכו לשם דבר ולציון דרך במאבק העיקש על אחיזה יהודית באזור. בנצר הביע פרופ' גיל-ווייט את הזדהותו עם המאבק היהודי על המקום בנטיעת עץ.

במספר נקודות לאורכו של ציר הסיור הוצגה בפני האורחים הבנייה הבלתי חוקית הערבית, בנייה שאינה אלא חלק בלתי נפרד ממדיניות פלשתינית ברורה שתכליתה השתלטות חד צדדים על שטחי C, שטחים המוגדרים בשליטה צבאית ואזרחית ישראלית בהסכמי אוסלו. "מדובר לא רק בבתי מידות שנבנים על ידי הערבים אלא גם בהשתלטות חקלאית ערבית, במחצבות בלתי חוקיות ובמתקנים נוספים הממומנים כולם בידי ארגונים אנטי-ישראלים כמו USAID".

פרופ' גיל-ווייט הזדעזע לראות בצידי הדרכים את שלטי הענק האדומים שנועדו להתריע ולאסור על יהודים כניסה לשטחי A. הפרופסור תיעד את המראות במצלמתו והבטיח להראות את המציאות שנגלתה לעיניו לעולם. "חייבים להראות את הדברים. אף אחד לא מדבר על כך אבל באמת יש אפרטהייד בישראל והוא נגד היהודים!", אמר גיל-ווייט.

את מצלמתו שלף האורח גם כשביקר בישובים הגדולים שבאזור כדוגמת אפרת וקרית ארבע חברון. לדבריו בכוונתו לערוך מהחומר המצולם סרטון הסברתי בו יציג בפני בני שיחו וקהל שומעיו בעולם "שמה שמכונה בפיהם התנחלות ונראה בדמיונם כפחות עם שתי עיזים אינו אלא ישוב פורח, בתים אמיתיים, בתי ספר, מרכז מסחרי ועשרות אלפי יהודים".

כמו כן צילם פרופ' גיל-ווייט את הארמונות והבתים המפוארים שהערבים בונים בכל פינה, "כדי להראות לעולם שהטענה שהערבים הם מסכנים ועניים מופרכת לחלוטין".

ראשי 'נשים בירוק' מספרות על התחנה האחרונה בסיורו של הפרופסור - חברון: "את הסיור סיימנו בחברון שם הוא התרגש מאד לראות את לב לבו של העם היהודי, המקום בו הכול החל".

פרופ' גיל-ווייט עצמו חתם את ביקורו בקריאה לעם ישראל להחיל את ריבונות ישראל על יהודה ושומרון "עוד היום", כלשונו. "זה לא מספיק להגיד שפתרון שתי המדינות הוא רעיון שאינו ריאלי. יש להחיל את הריבונות עוד היום, כי בכל יום שעובר הערבים משתלטים לכם על אדמותיכם ועוד מעט כל השטח שסביב הישובים שלכם כבר לא יהיה בידיכם".