אלפים צעדו בעקבות לוחמי הל"ה

66 שנים חלפו מאז ניסו לוחמי הל"ה להעפיל אל גוש עציון הנצור. אלוף הפיקוד ניצן אלון: "המסע לא נגמר, אתם השלמתם את המשימה".

עדו בן פורת , ט' בשבט תשע"ד

דוידי פרל בצעדת הל"ה
דוידי פרל בצעדת הל"ה
גרשון אלינסון

66 שנים חלפו מאז ניסו לוחמי שיירת הל"ה להעפיל אל גוש עציון הנצור. מסע ממנו לא שבו.

אלפי בני נוער, חיילים, סטודנטים ומשפחות צעדו אמש (ה') בנתיב הל"ה, בהשתתפות השר נפתלי בנט, אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון וראש המועצה אזורית גוש עציון דוידי פרל.

בקור מקפיא של 5 מעלות צלזיוס צעדו כ-9,000 משתתפים לאורך 13 ק"מ, בעקבות 35 הלוחמים שנפלו בדרכם לגוש-עציון. הצעדה החלה בשעה 22:30 מקיבוץ נתיב הל"ה שבעמק האלה, במטרה לשחזר את המסע שעברו לוחמי הל"ה בדרך לגוש הנצור.

קבוצות של חניכי תנועות נוער, חיילים, תלמידי מכינות קדם צבאיות, סטודנטים, ומשפחות צעדו תוך הזדהות עם גבורתם של לוחמי הל"ה דרך עמק האלה ונחל גדור אל עבר "גבעת הקרב". הצעדה לוותה בסרטונים הממחישים את סיפור הקרב, ובשירת שירי ארץ ישראל סביב מדורות. לאורך הצעדה נהנו המשתתפים משתייה וממרק חם.

בסיום הצעדה, לפנות בוקר, התקיים טקס מרגש לזכר הנופלים ב''גבעת הקרב''. ברחבת הטקס נערך מופע לייזרים מרשים במהלכו הוקרנו שמות הנופלים על באופן ייחודי, שלא הותיר עין יבשה.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, התרגש מאוד מהמעמד ובדברים שנשא בטקס סיפר כי "הלילה ראיתי פה דור של גיבורים. דור של בני נוער נפלאים שהלכו 13 ק"מ בקור של 5 מעלות. בלי לקטר. אני אספר לראש הממשלה על מה שראו עיני. נוער שהוא דור העתיד של המדינה".

ראש המועצה דוידי פרל סיפר כי "מאבקם ומסירות נפשם של לוחמי מחלקת ההר הפך מאז לדוגמה ומופת למסירות נפש אמיתית. עקשנותם להגיע לגוש עציון הנצור וההחלטה להילחם עד הכדור האחרון, עד הלוחם האחרון, ולא לסגת היא זו שיצרה את דמות תבניתו של הלוחם היהודי ממלחמת הקוממיות ועד לימינו אנו.

"רוח הקרב של בחורינו הפכה לאבן דרך בדרך להקמת מדינת ישראל וצבא הגנה לישראל", הוסיף פרל, "אנו פה היום כדי לומר בקול ברור - מאבקכם לא היה לשווא, אנו נושאים עמנו את דמותכם וזכרכם מלווה אותנו תמיד".

יעקב חגואל, יו"ר המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציוני, העיד בדבריו כי "בני הנוער שמתעניינים בפייסבוק באינטרנט ובדברים נוספים, עדיין מחוברים לארץ הזאת ולמורשתה. אני בטוח שטבנקין, בן גוריון וטרומפלדור גאים בכם. אנו גאים בכם, העיזו והמשיכו לחלום וגם להגשים ולנצח. עלו והצליחו".

אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, אמר כי "המסע הזה לא יגמר, אתם השלמתם את המשימה שבה התחילו דני מס וחבריו. אנחנו נמשיך במסורת הזו מדי שנה על מנת לחזק את הקשר לגוש עציון".טוען....

צילום: גרשון אלינסון