"הוא היה גדול הבונים ומגדולי המפנים"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט סיפר על פגישתו האחרונה עם אריק שרון שהסתיימה באופן שונה מכל פגישותיהם לאורך השנים.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בשבט תשע"ד

אולמרט ושרון. ארכיון
אולמרט ושרון. ארכיון
צילום: פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אשר החליף את שרון מייד לאחר שטף הדם במוח אשר גרם לתרדמת אליה נכנס שרון, סיפר הבוקר (ראשון) בראיון לגלי צה"ל על תחושותיו.

אולמרט ציין כי מותו של שרון לא היה הפתעה, "ההודעה התקבלה כדבר שהיינו מוכנים לו, גם כי נפרדנו ממנו לפני שמונה שנים וגם כי בימים האחרונים כל מהדורת חדשות נפתחה במילים 'ימים אחדים', ואח"כ 'שעות אחרונות' ו'רגעים אחרונים'".

"אני מכיר מעט מאוד אנשים שלא היה להם יחס כלשהו לאריאל שרון", אמר אולמרט.

על השיחה האחרונה עם שרון סיפר אולמרט בפירוט רב, "השיחה האחרונה שלי איתו היתה באותו יום שבו הוא קיבל את השבץ המוחי, ב-4 בינואר. היה טקס בלשכתו שבו הושלם תהליך מכירת בנק לאומי. אריק לא השתמש בנאום מוכן אלא השיח כביכול לפי תומו ואמר, 'אומרים תמיד שתפקיד ראש הממשלה הוא כל כך קשה ואני חושב לעצמי מה כל כך מיוחד בתפקיד הזה. אבל אז אני רואה כמה אנשים ממתינים לתפקיד ואני חושב אולי יש בתפקיד הזה משהו'. אני לא יודע מה הייתה הסיבה שבגללה נאמרו הדברים, אולם ודאי יהיו כאלו שיאמרו שהוא כבר חש אז שהסוף מתקרב".

אולמרט סיפר כי כשפנה לצאת מהלשכה קראה לו המזכירה הראשית מרית דנון ואמרה לו שראש הממשלה רוצה לראות אותו. השיחה נסובה סביב נושאים שונים ובסיומה שוחחו על העברת הסמכויות שאמורה היתה להתרחש למחרת בזמן הצנתור במוח שהיה אמור שרון לעבור. "התלוצצנו ואמרתי לו, 'אריק תראה, אני לא חושב שאני אעשה משהו, אבל אולי את הצוות שלך אני אחליף', ואז הוא אמר 'אני לא אתערב לך, אבל את מרית אל תחליף'. לאחר מכן בתום הפגישה ניגשתי אליו ואז לפתע התחבקנו, מה שלא עשינו אף פעם. אני חושב שאריק נהג להתחבק רק עם בדואים. אני התרגשתי ואמרתי לו 'אריק יהיה בסדר, המדינה זקוקה לך', וכך נפרדנו".

העברת הסמכויות לא נפלה על אולמרט באופן מפתיע, "כבר הייתי מוכן לאפשרות הזו, כי קיבלתי קודם לכן טלפונים ממזכיר הממשלה לפיהם אריק בדרך לבית החולים וכי לפי מה שנמסר לו יכול להיות שזה יקרה".

לדבריו, "לא הרגשתי שום רגש לא של בהלה ולא של חשש. לא הייתי ירוק בחיים הציבוריים, הסיטואציה שונה אמנם, אבל באותו רגע לא חשבתי במושגים של שנים ושל בחירות. חשבתי על מה קורה עם אריק וכמה שעות יקח עד שהוא יתאושש".

רק כמה שעות לאחר העברת הסמכויות הבין אולמרט שהפעם הדברים שונים, "אני זוכר את ההודעה של פרופ' שלמה מור יוסף שמדובר בשטף דם מאסיבי ושהוא מנותח בראשו ואז הבנתי שהמציאות משתנה וששום דבר לא יהיה כמו שהוא היה".

במענה לשאלה מה היה שרון עושה וחושב היום אמר אולמרט, כי "אף אחד מאיתנו לא מוסמך לדבר בלשון החלטית של מי שיודע מה היה אומר שרון. נדרשת מידה מסוימת של צניעות גם מאיתנו". 

עם זאת העריך אולמרט, כי "לא כאיזו שהיא הברקה של רגע, אני חושב שאריק שרון מעולם לא השתנה, הוא היה תמיד אותו אריק שרון. מידי פעם שהיו רוצים להטיל בו ספק היו אומרים עליו 'הוא מפא"יניק', ואני חושב שזה נכון. הוא היה אדם מעשי, אדם פרקטי, שחשב על פתרונות. הוא היה הולך עד הסוף, זו התחושה שלי".

"הוא היה גדול הבונים בדור האחרון ומגדולי המפנים, שני הדברים השתלבו אצלו בשאלה מה יהיה טוב למדינת ישראל. כשהוא חשב שצריך לבנות ישובים וזה יתן חגורת ביטחון למדינה הוא עשה את זה עד הסוף, וכשהוא הבין שהגיע הזמן וצריך לטובת מדינת ישראל לפנות, הוא עשה גם את זה", הוסיף אולמרט.