הישראלים מחפשים משרד, טלפון ומזגן

ח"כ איילת שקד ניסתה בוועדת עובדים זרים להתמודד עם טענות המסעדנים לפיהן ישראלים לא מוכנים לעבוד "עבודה שחורה".

חזקי ברוך , י"ד בשבט תשע"ד

איילת שקד
איילת שקד
צילום: פלאש 90

ועדת עובדים זרים של הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון על אי חידוש אשרת שהייה ועבודה למבקשי המקלט.

המסעדנים טענו בדיון כי ישראלים "לא נכנסים לוואקום", כלשונם, אשר נוצר במרחב התעסוקתי. כלומר, ישראלים לא מעוניינים בעבודות אותם עושים המהגרים האפריקנים כיום, ועל כן המצב בעייתי.

חברת הכנסת שקד ניסתה לרדת לעומק העניין ולהבין כיצד פעלו מסעדות ועסקי התיירות עד 2007. תשובה אחת, אשר הגיעה מכיוונו של מסעדן אשר נכח בוועדה הייתה כי עד 2007 היו נותנים היתרי עבודה לעובדים זרים מגאנה ניגריה והודו, אשר הגיעו לתקופות זמן ללא משפחותיהן, וכיום ישנם אפס היתרים.

יוסי אדלשטיין, מפקד מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין ציין כי העובדה כי עד 2007 היו אישורי עבודה לעובדים זרים ממדינות הודו פיליפינים וכדומה, איננה מדויקת.

מוסא, נציג המהגרים, ביקש לדבר אל חברי הכנסת ואמר כי הוא מגיע ממרכז אפריקה ובמדינתו מתקיימת זה שנים מלחמת אזרחים שלא מאפשרת לו להישאר בה, "כולם בטוחים שבאים רק בשביל עבודה, אבל לא כל מי שבא לפה מאפריקה הוא עני שמחפש עבודה. חלקם אנשים עשירים מאד שפשוט לא יכולים להישאר שם בגלל המצב". מוסא ביקש ממדינת ישראל לספק לו הגנה זמנית וזכויות.

ח"כ שקד פנתה אל מוסא ואמרה לו כי בחוק ההסתננות החדש הבקשות למקלט חייבות להיבדק תוך שישה חודשים, "החוק הזה היום מגן עליך יותר מלפני חקיקתו, שאז הבדיקה לא נעשתה בפרק זמן ברור ומצומצם".

שקד פנתה אמרה, "ישראל לא יכולה להיות הפתרון לכל הבעיות של יבשת אפריקה. אני חושבת שרוב האנשים בישראל הם אנשים טובים ולא גזעניים, אך אתה חייב להבין שיש לנו בעיות משלנו. אי לכך, אם מישהו יוגדר כפליט, הוא יוכל להישאר בארץ, אך על כל היתר לחזור למקום מוצאם".

בנוסף פנתה שקד למסעדנים ואמרה כי יש להמשיך את המסורת ולהעסיק בדואים, פלשתינאים וכדומה. "אני חושבת שזה מה שצריך לעשות, אתם צריכים לשוב ולהעסיק בדואים ופלשתינאים. עניי עירך קודמים".

יוסי אדלשטיין התבקש לדווח על יישום המדיניות של רשות האוכלוסין ואמר כי כיום הופסקה בדיקת בקשות המקלט של אזרחי העולם השונים וניתנת עדיפות עליונה לבדיקת בקשות המקלט לאזרחי ואריתראה.