הרבנות מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס

הרבנות הראשית הודיעה לרב האמריקני אברהם וייס כי היא מכירה באישורי היהדות הנמסרים על ידו.

עדו בן פורת , י"ד בשבט תשע"ד

"דיל" בעייתי. מועצת הרבנות הראשית
"דיל" בעייתי. מועצת הרבנות הראשית
צילום: פלאש 90

אישורי היהדות שמעניק הרב האמריקני אברהם וייס לבני קהילתו, יוכרו על ידי הרבנות הראשית לישראל.

הודעה זו נמסרה בעקבות פגישה שהתקיימה בין מנכ"ל הרבנות הראשית, יועצה המשפטי ומנהל לשכתו של הרב הראשי, לבין עורך דינם של הרב וייס ושל תנועת נאמני תורה ועבודה.

התנועה התייצבה בשבועות האחרונים מאחורי הרב וייס והמאבק מול הרבנות הראשית ושיטת העבודה שלה בכל הנוגע להכרה ברבני חו"ל. בפגישה השתתף גם הרב שמואל הרצפלד, רב קהילת אוהב שלום בוושינגטון DC כנציג אישי של הרב וייס.

כזכור, המשבר החל כאשר הודיעה הרבנות הראשית כי בעקבות תלונות שהגיעו אליה הוקפאה עדותו של הרב וייס בנוגע ליהדות בני קהילתו, ונפתח תהליך בירור בעניינו. הפרשה עוררה הדים רחבים, כאשר רבנים ואישי ציבור רבים בישראל וארה"ב עמדו לצידו של הרב וייס, הצביעו על ההשלכות הרחבות של סוגיה זו, וביקשו מהרבנות הראשית כי תחזור בה. 

עו"ד אסף בנמלך שייצג את הרב אבי וייס ואת תנועת נאמני תורה ועבודה  ציין כי "יש לראות בהחלטת הרבנות הראשית הכרה במפעלי חייו של הרב וייס בישיבת חובבי תורה ובישיבת מהר"ת ובדרכה של האורתודוקסיה הפתוחה בארצות הברית המתמודדים עם אתגרי דורנו בתוך גדרי ההלכה".

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה הוסיף: "אנו מקווים שהחלטה זו תסמל שינוי מדיניות וביטול שיטות עבודה לא ראויות. הפרשה כולה הוכיחה את נחיצותו של המודל הקהילתי כדרך הנכונה להסדרת סמכויות דת ומדינה בישראל".

מהרב וייס נמסר כי "אני אסיר תודה על תיקון העוול ועל כל התמיכה שקיבלתי מרחבי העולם. זהו רק צעד ראשון, מכיוון שמעולם לא ראיתי בכך סוגיה פרסונאלית. לא אשקוט עד אשר כל הרבנים הנמנים על התאחדויות ה- RCA וה- IRF יוכרו באופן פורמאלי. אני מבקש מאת הרבנות הראשית להרהר בדרכים בהם היא תוכל לסייע לנו להגיע לכבוד הדדי, הכרה וקבלה של כל יהודי התפוצות".