יהודי נדקר בקייב

בליל שבת האחרון זה קרה שוב, אנטישמים זיהו יהודי בקייב ודקרו אותו. איש הקהילה היהודית לערוץ 7: מדובר בתקיפה מתוכננת ומאורגנת.

עוזי ברוך , י"ז בשבט תשע"ד

הרב משה אסמן, מרבני אוקראינה ושליח חב"ד בקייב
הרב משה אסמן, מרבני אוקראינה ושליח חב"ד בקייב
יעקב זילברמן

אנטישמיות בקייב. בקייב שבאוקראינה נדקר בליל שבת דב בער גליקמן (30), יהודי חרדי, בעת שעשה דרכו מסעודת שבת לביתו.

מהחקירה עולה כי היהודי הבחין כי אלמונים עוקבים אחריו אך לא הצליח להימלט מהם. בשלב מסויים הם הגיחו מאחור ותקפו אותו במכות נמרצות. כששכב ברחוב דקרו אותו בשתי רגליו שלוש דקירות וברחו.

היהודי קם בכוחות עצמו כשהוא שותת דם וחזר לבית הכנסת שם איבד את ההכרה וחבריו מיהרו להזעיק אמבולנס.

סוכנות 24 דיווחה כי היהודי איבד דם רב זאת לאחר שהתוקפים פגעו בעורק ראשי. בבית חולים הוא עבר ניתוח של כמעט שעתיים, וכעת הוא מאושפז להמשך הטיפול.

הרב הלל כהן מהקהילה היהודית סיפר לערוץ 7 כי מדובר ביהודי בעל חזות מובהקת שנבחר למטרה על ידי חבורה מאורגנת. לדבריו, לתוקפים המתין רכב שאסף אותם בתום התקיפה.

הרב כהן מספר כי הקהילה היהודית מודאגת מהאירועים האחרונים וקוראת לרשויות לטפל ברצינות בתופעה,  "ניכר שאנחנו עברנו לתקופה חדשה שלא ידענו כמותה".

בשבת אחר הצהריים יצאו כמה יהודים לסיור רגלי באזור היהודי כשלפתע הבחינו באלמוני עוקב אחרי אברך שעשה דרכו לבית הכנסת לתפילת מנחה.

היהודים לכדו את החשוד ותחקרו אותו. ברשותו אותרה מחברת עם תרשים של מתקני בית הכנסת. בהמשך לקחו את החשוד לבית הכנסת והמתינו עד צאת השבת לבואה של המשטרה.

רק בשבוע שעבר דווח על מלמד בתלמוד תורה בקייב שהותקף באכזריות על ידי שלושה מקומיים בכל חלקי גופו כשהוא נזקק לטיפול רפואי בבית החולים המקומי.

התקרית החמורה אירעה לאחר שהאברך שב מתפילת מעריב בבית הכנסת המרכזי באזור פודול. ככל הנראה השלושה עקבו אחריו מבית הכנסת עד לבניין שבו הוא מתגורר ובפתח הבניין תקפו אותו באכזריות במשך דקות ארוכות.

ראשי הקהילה פנו בדחיפות למשטרה המקומית בבקשה לבדוק את מצלמות האבטחה הפרוסות לאורך הדרך מבית הכנסת לביתו של האברך על ידי חנויות ומוסדות ציבור בכדי ללכוד את התוקפים ולהבטיח שמקרים כאלה לא יישנו.

קייב היא אחת הערים הבולטות באירופה שהאנטישמיות בה מרימה ראש. יהודים נזהרים שלא לחבוש כיפה והסעת התלמידים לקהילה היהודית מאובטחת כמו גם כל המוסדות היהודים בעיר.