חתן פרס ישראל עזריה אלון הלך לעולמו

חתן פרס ישראל, עזריה אלון, ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע הלך לעולמו בגיל 95. "הטבע בישראל איבד היום את גדול תומכיו".

אורלי הררי , י"ח בשבט תשע"ד

עזריה אלון.
עזריה אלון.
דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
עזריה אלון, ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע, הלך הבוקר (ראשון) לעולמו בביתו שבבית השיטה והוא בן 95.

אלון נולד בשנת 1918 באוקראינה, בשנת 1925 עלתה משפחתו לארץ ישראל והתיישבה במושב כפר יחזקאל שבעמק יזרעאל. בשנת 1932 עברה המשפחה לקריית חיים. כשהיה אלון בן 20 הוא חזר אל העמק והצטרף כחבר לקיבוץ בית השיטה, מקום מגוריו לאורך כל השנים. בשנת 1952 נישא לרות. לאלון ולרות 4 ילדים. הלווייתו תתקיים ביום שלישי בשעה שלוש בבית השיטה.

אלון, מאבות שמירת הטבע בישראל, הוא ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע, הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל, שהחלה את פעילותה בסוף שנת 1953 על רקע המאבק בייבוש החולה. הוא עבד כמורה דרך ומדריך ידיעת הארץ לאורך שנים רבות. מאז שנת 1992 גם לימד בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. בשנת 1959 החל אלון בהגשת תכנית הרדיו "נוף ארצנו" בקול ישראל, והוא המשיך בהגשת התכנית עד ימיו האחרונים. בזכות התכנית הזו הוא נכנס לספר השיאים של גינס כמגיש הוותיק ביותר של תכנית רדיו. אלון היה הזוכה הראשון בפרס רשות השידור בשנת 1966 על תכניתו.

אלון חיבר עשרות ספרים בנושאי טבע וידיעת הארץ, בהם גם ספרי ילדים, המקרבים את הקוראים הצעירים לטבע ולשמירתו. הוא ערך את הספר מדריך לציפורי ארצנו והיה העורך הראשי של האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל.

אלון זכה לאורך השנים בפרסים רבים כהוקרה על פועלו ותרומתו למען שמירת הטבע בישראל, בהם פרס צימרמן לאיכות הסביבה (1977), פרס ישראל, ביחד עם החברה להגנת הטבע (1980), פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים והסביבה (1984), תואר ד"ר לשם כבוד מטעם מכון ויצמן (1991), פרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי (1994), אות מפעל חיים להגנה על הסביבה מטעם המשרד להגנת הסביבה (2008), פרס הרצל (2010) ופרס ישראל למפעל חיים, על תרומה מיוחדת לקהילה ולחברה (2012).

טבע ואדם
עזריה אלון
הוצאת עם עובד, 300 עמ'.

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, ספד לו "עזריה אלון הוא דמותה של מדינת ישראל ודמותה של מדינת ישראל היא עזריה אלון. קשה לדמיין איך ארץ ישראל ונופיה היו נראים לולא העשייה הרבה של אלון, ההישגים שלו ותרומתו לאורך עשרות השנים בהן היה פעיל, מימיו כבחור צעיר במאבק סביב ייבוש החולה ועד לימים האחרונים, בהם לקח חלק במספר מאבקים סביבתיים. אלון היה דוגמא ומופת לאהבת הארץ, הוא חינך ולימד דורות רבים, הפיץ לציבור את הידע העצום שלו והשתתף באינספור מאבקים סביבתיים, למען הטבע והציבור. הטבע בישראל איבד היום את גדול תומכיו".

לפני כשנה וחצי, פרסם אלון את ספרו 'טבע ואדם' בו הוא מתאר את 93 שנותיו ובעיקר את שנותיו הפוריות כנדבך בהגנת הטבע של א"י.

בספר אלון מספר על פעילויותיו במסגרת התנועה כשהדגש הוא על הטיולים בהם השתתף, בין השאר הטיול הראשון למדבר יהודה, שהתקיים בשנת 1942 ובו עלו חניכי "מחנות העולים" למצדה ובו דובר על ההתגייסות לפלמ"ח. בהמשך נעזרו חברי הפלמ"ח במדריך עזריה אלון על מנת להתמצא בשבילי המדבר ולהתמודד עם הבדואים שהתנכלו לפלמ"חניקים.

הספר מגולל את חייו האישיים: העליה לארץ והחיים ללא אב, הילדות וההתבגרות בכפר יחזקאל ובביה"ס בחיפה, חזרתו של האב כשהיה בן 16, נישואיו, ילדיו וכו'.