אנטוורפן: השמחה החרדית היתה מוקדמת?

החלטת משרד החינוך הבלגי נותרה על כנה: מוסדות חינוך שאינם מוכרים ילמדו לימודי חול.

חיים לב , י"ח בשבט תשע"ד

חרדים בירושלים. ארכיון
חרדים בירושלים. ארכיון
פלאש 90

האם שמחת החרדים באנטוורפן היתה מוקדמת? בשבוע שעבר דווח כי בית המשפט לחוקה בבריסל הורה למשרד החינוך הבלגי לדחות בשנה וחצי את יישום ההחלטה לחייב גם מוסדות חינוך שאינם מוכרים באופן מלא במשרד החינוך ללמד לימודי חול באופן מלא.

הקהילה החרדית המקומית הביעה שביעות רצון, אולם מי שלא אהב, בלשון המעטה, את ההתפתחות האמורה, הוא משה אריה פרידמן, שכזכור עתר נגד הקהילה לפני כשנה ולאחר שלא קיבלו את בניו למוסדות המקומיים.

כעת מתברר כי השמחה היתה מוקדמת. את הדחיה למדה הקהילה החרדית כתוצאה מכך שבית המשפט משך את ידיו לפי שעה ולא הכריע באופן סופי בפרשה. העסקנים החרדיים הבינו כי כנגזרת מכך החוק לא נכנס לתוקף, אולם כעת מתברר כי פני הדברים שונים.

בתשובה לשאלת פרידמן, השיב בית המשפט כי החלטת משרד החינוך הבלגי נותרה על כנה.

"אנחנו רוצים לאשר בזאת שהתקנות החדשות על חינוך ביתי וחוק החינוך החדשה, עומדים בתוקף ועומדים על כנו. על החוק הזאת אין שום שינוי עמדה, דיחוי כל שהיא לא בא בחשבון בכלל ולא בא בכלל על סדר היום לדחות אותו", השיבה תמרה קריסטנס ממשרד החינוך הפלמי.

על פי ההחלטה שהתקבלה לפני כחצי שנה במשרד החינוך הבלגי, על כל תלמיד שאינו לומד בבית ספר מוכר לעבור בסוף השנה מבחן מקיף על לימודי חול. במידה ויתברר כי התלמיד לא למד לימודים כלליים באופן משביע רצון, רשאית המדינה לשבצו במערכת החינוכית הכללית כפי ראות עיניה.

ההחלטה האמורה עוררה סערה ודאגה רבה בקרב הציבור החרדי באנטוורפן, שכן ברור לחלוטין שלא ניתן להיענות לדרישת משרד החינוך באופן מלא בכל מוסדות החינוך החרדיים ובכל הגילאים. בעצת הרבנים המקומיים הוגש ערעור בבית המשפט החוקתי בבריסל נגד ההחלטה.