מורשת גוש קטיף זו לא רק עקירה

ביום גוש קטיף שיחול השבוע ידונו כ-700 בתי ספר במורשת הגוש. "מורשת הגוש אינה רק העקירה אלא דווקא החיים והבנייה שהיו בו".

שמעון כהן , י"ט בשבט תשע"ד

יום גוש קטיף
יום גוש קטיף
מרכז קטיף

מערכת החינוך תקיים השבוע, ביום כ"ד בשבט, את יום גוש קטיף בו יילמדו תכנים העוסקים בהתיישבות ובהשלכותיה של העקירה ממנו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב קובי בורנשטיין, האחראי מטעם מרכז קטיף על תכנית הלימודים המיוחדת שהשנה מגיעה גם לגיל הרך.

בראשית הדברים נשאל הרב בורנשטיין כיצד עוסקים באופן נכון ורגיש בסוגיה הכואבת והמפלגת של העקירה בשיח עם ילדים קטנים. הרב בורשטיין מדגיש בתשובה כי מורשת גוש קטיף אינה רק העקירה וההרס אלא דווקא החיים והבנייה שהתקיימה במקום במשך שנים ארוכות, ועל החיים הפורחים הללו מספרת תכנית הלימודים באופן המותאם לכל גיל.

לעומת הגיל הרך תכנית הלימודים הממוקדת בגילאים בוגרים יותר נוגעת גם בסוגיות המורכבות שכרוכות בעקירה והשלכותיה על החברה בישראל. הרב בורנשטיין מודע לכך שרוב מתוך 700 מוסדות החינוך שהזמינו את ערכת הלימוד המיוחדת שייכים לציונות הדתית, אולם לדבריו התכנים מגיעים גם לבתי ספר שאינם דתיים ובשיח העולה שם בין התלמידים עולה הפן האנושי של האירועים ומתבררת נכונות להקשיב לאחר ועמדותיו.

ברוח זו הוא מציין כי למרכז קטיף מגיעים מבקרים מכל רבדיה אוכלוסיה ותפיסות העולם הפוליטיות והשיח עימם מעלה אל שולחן הדיונים סוגיות כואבות וקשות, אך הדברים נעשים ונאמרים מתוך שיח של הקשבה הדדית. בין השאר הוא מציין ועדי עובדים המבקשים להתחבר, כלשונו, למשהו מהנשמה ובוחרים במרכז קטיף כנקודה בסיור או בטיול משותף.

בהמשך הדברים שב הרב בורנשטיין לסוגיית היחס החינוכי לבני הגיל הרך שעבורם חושפת תכנית הלימודים המיוחדת את הקשר החי בין חקלאות ציונות ויהדות כפי שבאו לידי ביטוי בחיי הקהילה המיוחדים שהתקיימו בגוש קטיף. בגילאים מבוגרים יותר עולות שאלות מתוך מורכבות חייה של הציונות הדתית בתוך מרכיביה של מדינה והמחלוקות העולות מכך. לטעמו כמעט כל שאלה הנוגעת לזהות היהודית ציונית שלנו צומחת מהשיח על גוש קטיף.

באשר לשאלת הפוליטיזציה של המסרים, שאלה שעשויה לעלות מכיוונים פוליטיים מסוימים מבהיר הרב בורנשטיין כי מרכז קטיף הוא גוף ממלכתי הפועל מטעם החוק וככזה העבודה על התכנים שהוא מנפיק נעשית בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך, וברוח זו הונפק גם חוזר מנכ"ל. מתוקף כך הגישה העולה מהדברים היא ממלכתית אם כי כזו האומרת את הדברים באופן בהיר ונוקב אך מתוך מקום של הקשבה הדדית.