סרט ליום השואה הבין לאומי: אחרון הלא צדיקים

כחלק מן העבודה על הסרט "שואה" צילם קלוד לנצמן סדרת ראיונות עם בנימין מורמלשטיין,במחנה הריכוז טרזיינשטאדט.

קובי פינקלר , כ' בשבט תשע"ד

אחרון הלא צדיקים
אחרון הלא צדיקים
קלוד לנצמן

יום השואה הבין לאומי שייצוין בשבוע הבא ברחבי העולם, מביא עמו כבכל שנה, מבחר סרטי תעודה, סרטים על השואה האיומה וראיונות עם אנשים ששרדו את התופת הנורא. אחד מהם, הוא הסרט החשוב אחרון הלא צדיקים.

הסיפור מתחיל בשנת 1975. כחלק מן העבודה על הסרט "שואה" צילם קלוד לנצמן סדרת ראיונות עם בנימין מורמלשטיין, שהיה אחרון ראשי מועצת הזקנים במחנה הריכוז טרזיינשטאדט, והיחיד מבין כל ראשי מועצות הזקנים האלה ששרד את השואה. בתוקף תפקידו נאלץ מורמלשטיין לנהל מו"מ יומי עם אדולף אייכמן. הראיונות לא נכללו בסופו של דבר בסרט.

בשנת 2012 שב לנצמן  לטרזיינשטאדט, הגטו שהיטלר עצמו הגדיר כ"מתנה לעם היהודי", ומוציא את הראיונות מן הארכיון. מתוך דבריו של מורמלשטיין, שמתגלה כמספר סיפורים טבעי, חד לשון וזכרון, ומתוך הדיון המוסרי של לנצמן עולות תובנות חדשות לגבי שורשי הפתרון הסופי, דמותו של אייכמן והבעייתיות הטרגית של יחסי מועצות הקהילה היהודיות עם המפלגה הנאצית.

"הסרט החדש והחשוב הזה, ניצב פעם נוספת, כמו "שואה" בזמנו, כאלטרנטיבה לכל סרטי השואה, תיעודיים ועלילתיים, שנוצרו עד כה" כתב אורי קליין בהארץ לאחר הצפייה בבכורת הסרט בפסטיבל קאן. קלוד לנצמן, גדול המתעדים של השואה בקולנוע, מביא כאן מסמך מצמרר, מקיף, פרטני, נוקב ומעורר מחשבה שלא נראה כמותו מאז "שואה" ומעלה שאלות מוסריות קשות שאינן מרפות הן ממרואיינו מורמלשטיין והן מהצופים.

הסרט הוצג בהקרנה מיוחדת בפסטיבל קאן ויוצג בהקרנת בכורה בישראל לרגל יום השואה הבינלאומי, בשבוע הבא 27/1/2014.

קלוד לנצמן נולד בפריס בשנת 1925. במהלך מלחמת העולם השניה שרת במחתרת הצרפתית וזכה לעיטורים רבים. אחרי המלחמה עבד כעיתונאי ב"זמנים מודרנים" של סארטר, והפך לקולנוען בשנת 1970. סרטו התעודי "שואה", עליו עבד 11 שנים, הפך אבן דרך בנושא. סרטו "סוביבור" הוקרן בפסטיבל חיפה 2001 ו"אחרון הלא צדיקים" הוצג בהקרנה מיוחדת מחוץ לתחרות בפסטיבל קאן 2013. לנצמן זכה בפרס דב הזהב בברלין, פרס הזאר הצרפתי ופרס ויצ"ו העולמי למפעל חיים.