מורשת קטיף בסרט עלילתי ראשון

הסרט, ששמו "הגל האחרון", מספר את סיפור החיים בגוש קטיף דרך עיניו של נער העומד לעזוב את הגוש בעקבות מעבר למוסד חינוכי.

ידידיה בן אור , כ"ב בשבט תשע"ד

מתוך הסרט
מתוך הסרט
באדיבות מרכז קטיף

מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון השיק לרגל יום גוש קטיף במערכת החינוך אשר חל היום (ה') סרט עלילתי ראשון מסוגו העוסק בסיפורו של גוש קטיף.

הסרט, ששמו "הגל האחרון", מספר את סיפור החיים בגוש קטיף דרך עיניו של נער העומד לעזוב את הגוש בעקבות מעבר למוסד חינוכי ממרכז הארץ.

הוא וחבריו מנסים לבלות ביחד את היום האחרון לפני פרידתם. במהלך היום קורות מספר התרחשויות אשר משקפות את החיים בגוש ומאתגרות את יחסי החברות ההדוקים בין שלושת הנערים.

מכיוון שמטרת הסרט לתאר את החיים עצמם, מציאות הטרור ואיום העקירה נמצאים רק באווירת הרקע של הסרט ולא תופסת את מרכז הדרמה. דווקא בשל כך, הנגיעה המינימליסטית העדינה של הסרט מזמינה את הצופה למפגש משמעותי עם אורח החיים אשר התפתח במציאות המיוחדת שהתהוותה בגוש קטיף. הסרט נותן זווית חדשה על החיים בגוש קטיף – זווית אישית ואנושית של בני נוער המנסים לחיות את חייהם בתוך מעגלי המציאות הרחבה שסביבם.

בסרט משחקים השחקנים אור בן מלך בתפקיד הראשי (האלופה, עספור, הבורר), יחד עם חבריו ביישוב אסף בן שמעון ובן אדם (גאליס) ואביו שאותו משחק גולן אזולאי.

כאמור, הסרט הושק לכבוד יום גוש קטיף במערכת החינוך אשר נקבע בתאריך כ"ב בשבט, במסגרת חוק המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, תשס"ח-2008. התאריך נקבע לציון היום בו עלה לקרקע היישוב הראשון של גוש קטיף, נצר חזני, לפני 37 שנים. הפעילות הבית ספרית תתקיים במהלך השבוע שחל בו יום כ"ב שבט, בין התאריכים 19-23/1. מטרת היום היא להעביר לילדים ולבני הנוער, אשר לא חוו את תקופת העקירה מגוש קטיף את ההיסטוריה הטמונה בחבל ארץ זו.

מוכי בטר מנכ"ל מרכז קטיף, מסביר כי "יום גוש קטיף במערכת החינוך הוא הכלי שלנו לשמר את מורשת גוש קטיף גם בקרב הדור הצעיר. אנו מברכים על כך שמשרד החינוך מצא לנכון לציין במוסדות החינוך בארץ את יום כ"ב בשבט. אנו רואים חשיבות רבה בכך שעם ישראל יזכור את מפעל ההתיישבות בחבל עזה לדורות הבאים וכי הדילמות והעמידה של כלל החברה הישראלית בעת פינוי גוש קטיף ישמשו כבסיס לדיון פורה ודמוקרטי גם בשנים הבאות".