האסון בירושלים
"שיפור בפעולת הכליות והכבד"

מצבם של יצחק ושלמה השתפר מעט אך עדיין קשה. ד"ר עינת בירק מבית החולים שניידר העידה כי "ראינו מצבים שהלב חזר לתפקוד תקין".

יוני קמפינסקי , כ"ב בשבט תשע"ד

לווית הבנות אביגיל ויעל גרוס
לווית הבנות אביגיל ויעל גרוס
צילום: אורי דייויס - חדשות 24

מנהלת מכון הלב בבית החולים שניידר בפתח תקווה, ד"ר עינת בירק, עדכנה אחר הצהריים (חמישי) כי חל שיפור במצבם של האחים שלמה ויצחק גרוס.

השניים נפגעו באורח קשה מאוד משאיפת חומרי הדברה רעילים בביתם בשכונת גבעת מרדכי בירושלים.

"מצבם של האחים קשה. למעשה הם שורדים בזכות מכונת לב ריאות שאליה חוברו אתמול", אמרה ד"ר בירק. "יש שיפור בפעולת הכליות והכבד. אנחנו לא יודעים מה המצב הנוירולוגי המדויק ומבחינת הלב אנחנו לא רואים עוד שיפור.

"ראיתי ילדים יוצאים ממצבים מאוד מאוד קשים", סיפרה הרופאה, "אנו נותנים את הטיפול המקסימלי ומתייחסים לכך שהם יכולים להחלים. ראינו מצבים שהמצב היה הפיך והלב חזר לתפקוד תקין".

שתי האחיות שמתו באסון ההרעלה, אביגיל ויעל, הובאו בצהריים למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול. האב שנפגע קל ושוחרר הבוקר ספד לשתי בנותיו, ופתח בסיפור מותם של שני בניו של רבי מאיר ובדברי אשתו של רבי מאיר כי מיתת הבנים היא לקיחת פיקדון.

"ה' נתן וה' לקח. נשאלת השאלה מדוע רבי מאיר בכה, הרי הוא בעצמו אמר לברוריה אשתו שצריך להחזיר את הפיקדון. התשובה היא שכשבעל פיקדון מגיע לקחת את הפיקדון כשהגיע הזמן, זה באמת הזמן להחזיר את הפיקדון. אבל, כשבעל הפיקדון מבקש את הפיקדון קודם שהגיע הזמן זה סימן שלא היינו שומרים טובים. אולי לא היינו ראויים לשמור על הפקדונות האלו, לא היינו זכאים לגדל אותם", אמר האב.

האב הוסיף, "הקב"ה, נתת לנו את אביגיל, היא הייתה כל כך צדיקה וטהורה, כל דבר הייתה שואלת 'זה יהיה לי מצווה'? כל כך היתה נשמה טהורה, תמיד רק אהבה לעזור. יעלי רק עכשיו התחילה לדבר, תמיד 'אבא, אמא' איזה טהורה היא היתה, איזו מתוקה. איזה חברות טובות הן היו, אי אפשר להאמין. עוד אתמול בבוקר שתיהן דיברו ושמחו, בלילה שתיהן עוד רקדו. הקב"ה בא ולקח אותן בחטף, מהרגע להרגע, אפילו לא הספקנו להתפלל", הוסיף האב.

"אין לנו שום שאלות, 'אל אמונה ואין עוול, צדיק וישר הוא', ה' נתן וה' לקח, אנחנו לא יודעים חשבונות שמיים, לא יודע למה זה קרה דווקא לנו. אבל אם הקדוש ברוך הוא הביא אותנו לניסיון הוא יתן לנו גם כוח לעמוד בו, שיהיו יסורים של אהבה. אני מבקש מאביגיל ויעל, תעלו לפני כיסא הכבוד, תינוקות שלא חטאו, ותבקשו על האחים רחמי שמיים".

האב הוסיף וביקש מציבור הנוכחים בלוויה להתפלל על שני הבנים הנמצאים במצב קשה, רפאל יצחק אייזיק בן מיכל וחיים מיכאל שלמה בן מיכל.