שני קטבים, שפה משותפת

השרה לימור לבנת ספדה לשולמית אלוני שהלכה לעולמה בגיל 86. "היה בינינו תהום אידיאולוגי, אך היא היתה אשת אשכולות".

חזקי ברוך , כ"ג בשבט תשע"ד

שולמית אלוני
שולמית אלוני
צילום: פלאש 90

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, ספדה הבוקר (שישי) לשרה לשעבר שולמית אלוני, שהלכה לעולמה בגיל 86.

"בין אלוני לביני היתה פעורה תהום של אידאולוגיה שונה, ממש שני קטבים שאינם יכולים להיפגש", סיפרה לבנת והודתה כי רבים במחנה הפוליטי יתמהו על דבריה.

"מצאתי שפה משותפה עם שולמית אלוני בנושאים רבים ואף קירבה אישית - כתוצאה מכך", גילתה שרת התרבות ותיארה את אלוני כלוחמת גדולה למען זכויות נשים, "מה שבעיניי מקנה לה זכויות רבות ועצומות. גם מאבקה למען זכויות האזרח, כל עוד לא חרג לפוליטיקה-היה ראשוני ונחשוני בזירה הציבורית שלנו".

לבנת, שהחליפה אלוני כשרת התקשורת בשנת 1996, סיפרה כי אלוני היתה אשת אשכולות, "גם כאשר חלקתי קשות על דעותיה ואמרתי לה זאת, וגם היא אמרה לי את שהיה לה לגבי".

אלוני, לשעבר שרת החינוך ויו"ר מפלגת מרצ, תובא למנוחות ביום ראשון בשעה 16:00 אחר הצהריים, בבית העלמין בכפר שמריהו.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ספד הבוקר לאלוני וסיפר כי "הייתה חלק חשוב ובלתי נפרד מהציבוריות הישראלית במשך שנים ארוכות, ותרומתה לשיח הדמוקרטי בישראל הייתה רבת משמעות", אמר יעלון.

לדבריו, למרות שבמהלך השנים היו חילוקי דעות מהותיים בהשקפות עולמם, "תמיד הערכתי את נחישותה להיאבק על עמדותיה ולהשמיע אותן בקול רם וברור, כמו גם את דאגתה הגדולה למדינת ישראל ולעתידה. הוויכוח איתה לעולם היה מאתגר, שכן משנתה הייתה סדורה ואמונתה כנה. הערכתי מאוד את צניעותה ואת יושרה ויושרתה, ואת מאבקה פורץ הדרך למען זכויות אדם וזכויותיהן של נשים, באופן שגרם לשינוי חיובי בדמותה ובאופיה של מדינת ישראל".