פייגלין: אני נשאר בארץ

ח"כ משה פייגלין מסביר בפוסט בפייסבוק מדוע החליט שלא לצאת יחד עם מרבית חברי הכנסת לאושוויץ, לרגל יום השואה הבינ"ל.

חזקי ברוך , כ"ה בשבט תשע"ד

ח"כ משה פייגלין
ח"כ משה פייגלין
עצמי

ח"כ משה פייגלין (ליכוד) הודיע כי לא יצטרף למשלחת הכוללת את מרבית חברי הכנסת, ואשר תצא מחר (שני) לטקסי יום השואה הבינלאומי במחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין.

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו מציין פייגלין, כי מחר בבוקר ימריאו שני מטוסים עמוסים ברוב חברי הכנסת ומלוויהם לביקור באושוויץ", אולם לדבריו, "אני נשאר בארץ".

פייגלין מזכיר, כי "כשגורשנו מספרד, נשבענו שכף רגלנו לא תשוב ותדרוך בארץ המקוללת ומאות בשנים עמדו בדיבורנו".

עמדתו של פייגלין איננה מתעלמת מהיתרונות שבביקורים הללו, "אין לי ספק – יש איזו חוויה שאי אפשר לחוות אם אתה לא נמצא שם – בפתח המשרפות".

עם זאת מדגיש פייגלין, כי "יש גם איזו מהות, חשובה הרבה יותר, שאתה מאבד, כשאתה הופך את הזיכרון לזיכרון מוזאוני במקום זיכרון חי שעובד עליך ומשפיע על חייך ועל היחס שלך לאומה שטבחה בך. כי כשאנחת בפולין, מי ישמור עלי? בידי מי מופקד בטחוני? במי אני בוטח? כלומר מה אני משדר לעצמי ולסובבים אותי? אני משדר שמה שקרה שייך לעולמות אחרים שלא קיימים יותר – כמו סיור בפירמידות. אין קשר מאז לעכשיו. עכשיו אני סומך על הפולנים – עכשיו זה מציאות מוסרית אחרת. הם לא אחראים".

"בתשעה באב אני לא הולך למוזיאונים – אני צם. אני לוקח את הזיכרון אל פעולה על עצמי – אני באבל אישי", חותם פייגלין את ההסבר לצעד בו החליט לנקוט, "אין משמעות לזכרון השואה בלי לקיחת הזיכרון למקום הזה – של החשבון האישי – עלי ועל סביבתי".