בייבי בום: כשהרייטינג גבוה והרגולטור מאשר

התכנית 'בייבי בום' המכניסה מצלמות לחדרי לידה מעוררת מחלוקת. ח"כ לביא: התכנית עומדת במבחן הרייטינג, הרגולציה ורצון המצולמים.

שמעון כהן , כ"ה בשבט תשע"ד

חדר לידה
חדר לידה
Thinkstock

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא, בעבר חברת מועצת הרשות השנייה ויו"ר ועדת הייעוץ לתוכן למועצה, לתכנית הריאליטי החדשה של ערוץ 10, 'בייבי בום', תכנית המתעדת לידות ואת ההיערכות אליהן בעדשת המצלמה.

יצוין כי תכנית זו זוכה לביקורות נלהבות בתקשורת ולרייטינג גבוה כבר בפתיחת העונה, אך עם זאת מתחילים להישמע ביטויי ביקורת כלפיה כחושפת את צנעת הפרט כמעט ללא גבולות.

חבר הכנסת לביא שביקרה בעבר את תכניות הריאליטי סבורה כי במקרה זה התכנית משקפת ומעניקה לצופה תמונת מצב של הישראלים והרייטינג הגבוה, כעשרים אחוזים, מלמד על רצונו של הצופה הישראלי לצפות בכך.

היא מזכירה בדבריה את הסינון הרגולטורי של מועצת הרשות השנייה כסינון שבמקרה זה לא הוביל להורדת התכנית ולטעמה השילוב של סינון שאישר את התכנית ורייטינג המוכיח עניין בחומר המשודר לצד נכונות של זוגות רבים להצטלם לתכנית, כל אלה מביאים למסקנה שלא ניתן לפעול נגד התכנית ואין לצפות שהרגולטור ייחנך את הציבור.

לטעמה יש להשיב את האחריות ההורית לקדמותה ולא לצפות שמישהו אחר יבצע את העבודה במקום ההורים. לשאלה אם הדיון על האחריות ההורית אינו בטל מאחר וגם ההורים עצמם צופים בתכנית אומרת לביא כי הכלים שבידי הרגולציה הם כלים המותאמים לדמוקרטיה וברוח זו אין עוד כלים נוספים. בנוסף היא מציינת כי נציב התלונות אינו יכול לפעול ללא תלונה שעד כה לא הגיעה מהציבור. "לא מעט פעמים הנציב אומר שניתן לקיים דיונים מלומדים אבל הוא אינו יכול לפעול כשאין תלונה מהציבור".

"יש כללים, יש נורמות ויש רגולציה והכול עומד בסטנדרטים אז מה הכלי שניתן לפעול בו? רק לקיים דיון ציבורי", דברי לביא.