"אובדן עשתונות ערכי"

השר נפתלי בנט דוחה בתוקף את הצעתו של נתניהו לאפשר ליהודים לחיות תחת ריבונות המדינה הפלסטינית וקורא לו "להזים מיד רעיון חמור זה"

עדו בן פורת , כ"ה בשבט תשע"ד

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) דוחה בתוקף את האפשרות שיהודים יחיו תחת ריבונות המדינה הפלסטינית, כפי שנשמעו הערב (ראשון) מפי גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה.

"הרעיון שיישובים יהודים יחיו תחת ריבונות פלסטינית, כפי שיצא מלשכת ראש הממשלה, חמור ביותר ומשקף אובדן עשתונות ערכי", תקף בנט והבהיר את התנגדותו - "לעולם לא".

לדבריו, "אלפיים שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטונו של אבו מאזן. מי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטינאי שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב". שר הכלכלה קרא לנתניהו "להזים מיד רעיון חמור זה".

גורם בכיר במשרד ראש הממשלה אמר לסוכנות הידיעות AP, כי במקרה של הסכם מדיני והקמת מדינה פלסטינית, נתניהו סובר שאין לפנות מתיישבים מביתם. "ראש הממשלה בנימין נתניהו מאמין שאם תקום מדינה פלסטינית, לישראלים שגרים בשטחים צריכה להיות אפשרות הבחירה להישאר בביתם", אמר הגורם הבכיר.

סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי, הגיבה לדברים ואמרה כי "תכנית מדינית שתפקיר את ההתיישבות היהודית לריבונות פלסטינית לא תקבל גיבוי פוליטי בליכוד. ההתחייבות לא לעקור ישובים אינה מספיקה. חשוב שהריבונות הישראלית תשמר".

סגן שר הביטחון, דני דנון, דחה גם הוא את רעיון הריבונות הפלסטינית ואמר כי "מי שחושב שיהודים יחיו תחת שליטה פלסטינאית ביהודה ושומרון מוזמן לנסות ולבקר היום בעזה ולהבין את המשמעות של 'סובלנות' במזרח התיכון".

סגן שר הביטחון הדגיש כי "איפה שלא תהיה נוכחות ואחריות צבאית לא יהיה בטחון לאף יהודי. לא נפקיר את המתיישבים מעבר לקווי האויב".

בפורום המשפטי למען ארץ ישראל הזהירו מפני מימוש הרעיון ואמרו כי הוא יוביל למרחץ דמים. "אחת מזכויות האזרח הבסיסיות היא הזכות לחיים, אין זכות מוסרית וחוקית לאיש למסור את האחריות לביטחון אזרחי ישראל לשוטרים פלשתינאים ולרוצחים שהממשלה שחררה מהכלא בחודשים האחרונים", אמר נחי אייל, מנכ''ל הפורום.

ברשות הפלסטינית מתנגדים בתוקף גם לרעיון הזה ומבהירים כי "מי שרוצה שהמתנחלים יהיו אזרחים במדינה פלסטינית, מסכל את הקמת המדינה". ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סעיב עריקאת, הוסיף כי "אף מתנחל לא יישאר בגבולות מדינת פלסטין העתידית מכיוון שההתנחלויות אינן חוקיות".