27 פנים לראול ולנברג

תערוכת פורטרטים של חסיד אומות העולם ראול ולנברג בבית שגריר שבדיה בישראל

קובי פינקלר , כ"ז בשבט תשע"ד

ראול ולנברג
ראול ולנברג
יעל דרייזין

יוזמה מרתקת של שגריר שבדיה בישראל, קרל מגנוס נסר, שמטרתה להביא להיכרות קרובה יותר של הציבור הישראלי עם פועלו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג, הובילה לתהליך מרתק עם תלמידי האקדמיה לאמנות בצלאל.

התוצאה - תערוכת פורטרטים מרגשת, אשר תוצג בבית שגריר שבדיה בישראל שייפתח לראשונה למבקרים!

ראשיתו של התהליך בסדנה שהתקיימה בחודש נובמבר האחרון, בהנחיית הצייר יוסף קריספל, מרצה במחלקה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.

בסדנה השתתפו סטודנטים מכל המחלקות בבצלאל, ובמהלכה נחשפו לפועלו של ולנברג, לסיפור חייו המסעיר ולמעשיו ההרואיים בהצלת עשרות אלפים מיהודי הונגריה- באמצעות חומרי ארכיון- תמונות, קטעי טקסט, ועוד. מרצים מבצלאל ליוו את תהליך ההיכרות והיצירה, כמו גם נציג משגרירות שבדיה. הסטודנטים התבקשו ליצור פורטרט של ולנברג, אשר יבטא את אישיותו כפי שהיא מתבטאת בעיניהם, לאור המידע שספגו.

בסיומו של התהליך הוגשו כ-40 פורטרטים שונים, יחודיים, חדשים ומעניינים , שכל אחד מהם מאיר את ולנברג באור שונה ומביא אמירה ופרשנות אישית. 27 מהפורטרטים יוצגו בתערוכה בבית השגריר.

שלושה מהסטודנטים המשתתפים, שעבודותיהם ייבחרו, יקבלו מלגות מהשגרירות השבדית בשווי כולל של 15,000 ש"ח. בצוות השופטים: קרל מגנוס נסר - שגריר שבדיה בישראל, אלי פטל – ראש המחלקה לאמנות ויוסף קריספל - צייר ומרצה במחלקה לאמנות בבצלאל. הענקת המלגות תתקיים באירוע למוזמנים בלבד, שלאחריו תפתח התערוכה לקהל הרחב.

נסר מסר "בעיניי, אומנות הפורטרטים היא זו שמצליחה לתפוס בדרכים ייחודיות את המאפיינים הפיזיים וגם הרגשיים של בני אדם, על חוזקם או פגיעותם, צניעותם או אצילותם. הדיוקן הוא אי בודד וייחודי במסה של תמונות. אני שמח על התלהבותם של השותפים שלנו לפרוייקט בבצלאל, וגם על התוצאות המדהימות שעלו על כל ציפיותינו. מסע הלמידה שהסטודנטים עברו הוא לא פחות ממרתק, הסדנה הייתה מלאת אנרגיות והתרגשות והתוצאה הסופית עשירה בביטוי ובמגוון. שלוש מהיצירות יזכו את יוצריהן במלגה נאה, והן יוצגו בשגרירות שבדיה בתצוגת קבע".

אודות ולנברג

ראול ולנברג היה איש עסקים שפעל כדיפלומט שבדי בהונגריה בימי מלחמת העולם השנייה ותוך שימוש במעמדו הביא להצלתם של עשרות אלפי יהודים הונגרים.

בין היתר הוא הנפיק וחילק מאות אלפי דרכוני חסות שבדיים ליהודי בודפשט, הקים רשת בתי מחסה בחסות הכתר השבדי כמקלט בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ ואף התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים. בסוף המלחמה נתפס ולנברג בידי ברית המועצות, הוחזק בשבי ומאז אופפת תעלומה את גורלו.

סיפורו ומורשתו של ולנברג מצוינים ברחבי העולם והוא מן האישים הבולטים והמוכרים ביותר שהוכתרו בתואר חסיד אומות העולם.

20, 23-25 לפברואר, בשעות 10:00-14:00 בבית שגריר שבדיה בהרצליה פיתוח

ביקור בבית השגריר יתאפשר בתיאום מראש בכתובת המייל anette.shary@gov.se. הכניסה חינם.