ההחלטה נגד ברית המילה - המאבק נמשך

מועצת אירופה בשטרסבורג החלה היום (יום ג') את ההליכים לקראת הדיון החוזר בהחלטה נגד ברית מילה.

עוזי ברוך , כ"ז בשבט תשע"ד

מזכל המועצה
מזכל המועצה
צילום: אלי איטקין

מועצת אירופה בשטרסבורג החלה בדיאלוג עם הארגונים היהודים על רקע החלטתה הקשה נגד קיום מצוות ברית המילה.

בפני המועצה מונחת גם ההצעה לעיגון חופש הדת שתוגש בימים הקרובים ע"י כמאה חברי הפרלמנט.

ההצעה שגובשה ע"י חברי כנסת מישראל בראשות חבר הפרלמנט, סנדרו כוזי מאיטליה תוגש בימים הקרובים לחברי ההנהלה של האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה. במקביל יבחן הקבינט של המועצה את הצד המשפטי של חופש הדת לקראת המשך הדיונים בנושא בימים הקרובים.

כזכור, לפני כארבעה חודשים החליטה מועצת אירופה בהחלטה תקדימית שזעזעה את העולם היהודי - לבקש ממדינות אירופה לקדם חוקים למניעת עריכת ברית מילה.

ארגונים יהודיים בעולם ובראשם נשיא 'ועידת רבני אירופה', הרב פנחס גולדשמידט הביעו את מחאתם החריפה בפני המועצה ודרשו לבטל את ההצבעה ולקיים דיון חוזר בעניין. מאוחר יותר הביעו את מחאתם גם נשיא המדינה, שמעון פרס. ויו"ר הכנסת שדרשו אף הם קיום דיון חוזר במועצה וקבלת החלטה בעד חופש הדת.

המזכיר הכללי של מועצת אירופה, ת'ורביורן ג'אגלנד שהוזמן ל'ועידת רבני אירופה' שהתקיימה לפני כחודשיים בברלין נשא בפני מאות הרבנים נאום פייסני במיוחד ואמר כי ההחלטה נגד ברית מילה שהתקבלה במועצת אירופה אכן הגיע מצד אנשים שחשים איום מהמוסלמים אבל בעיקר מחוסר ידע.

"מועצת אירופה קמה כדי להילחם נגד גזענות ואנטישמיות – אמר ג'אגלנד לרבנים - אני רוצה להבהיר חד משמעית בשום אופן מועצת אירופה לא רוצה לאסור ברית מילה. אין מדינה באירופה שאוסרת ברית מילה. כתבתי כך לנשיא פרס. אמשיך להילחם ולהביע את דעתי במועצת אירופה ולמנהיגות הפוליטית באירופה".

בשבועות האחרונים הוחתמו כמאה חברי מועצת אירופה נגד ההחלטה והתקיימו מגעים עם חברי מועצה נוספים ובמיוחד עם המשלחות מטורקיה ואיטליה. בעקבות פעילויות אלה החלו הדיונים במוסדות המועצה.

את 'ועידת רבני אירופה' ייצגו בדיון: נשיא איגוד המוהלים של אירופה, הרב שלמה הופמייסטר, רבה של מץ, הרב פנחס פיזון ורבה של שטרסבורג, הרב שמואל גוטמן.

כמו כן השתתפו מנכ"ל הועידה, הרב משה לוין ופרופ' ברנרד לובל מחשובי האורולוגים באירופה. את ישראל ייצג ח"כ נחמן שי וארגונים יהודיים נוספים.

פרופ' לובל ששימש כמנהל מחלקה בבי"ח מפורסם בראן שבצרפת נשא נאום מיוחד בפני חברי המועצה שהוכיח את העובדה כי ברית המילה אינה מזיקה אלא להיפך.

הרב הופמייסטר שהציג בפני חברי המועצה את איגוד המוהלים האירופאי (UME). אמר כי האיגוד שהוקם ע"י 'ועידת רבני אירופה' מבוסס על מודל האינישייישון סוסייטי הבריטי והוא מאגד בתוכו מוהלים מוסמכים מרחבי אירופה, בכדי להבטיח כי חברי הקהילות היהודיות ייהנו משירותי מוהלים כהלכה ברמה הגבוהה ביותר ובסטנדרטים הרפואיים הגבוהים ביותר.

ב'ועידת רבני אירופה' הביעו אי שביעות רצון מהתנהלות המועצה. מנכ"ל הועידה, הרב משה לוין שהשתתף בדיונים אמר כי "את הדיאלוג עמנו היה עליהם לקיים בטרם החליטו לפני ארבעה חודשים נגד ברית מילה".

עם זאת הביע הרב לוין את בטחונו כי בימים הקרובים, בתום בחינת הצד המשפטי ושמיעת מומחים יהודים ומוסלמים בנושא, יקבל הקבינט החלטה להעלות את הנושא לדיון חוזר במליאת המועצה וככל הנראה הנושא יועבר לניסוח החלטה לועדת התרבות של המועצה.