'שי ניצן מתווה מדיניות לרדיפת המתיישבים'

עו"ד בן גביר קובע כי החששות בימין ממינוי שי ניצן לפרקליט המדינה מתממשות מדי יום – דרישות מעצר הזויות, רדיפה משפטית ועוד.

שמעון כהן , כ"ח בשבט תשע"ד

מימין: יהודה וינשטיין, ציפי לבני ושי ניצן
מימין: יהודה וינשטיין, ציפי לבני ושי ניצן
צילום: פלאש 90

טרם מינויו של עו"ד שי ניצן לכהונת פרקליט המדינה התריעו רבים בימין הישראלי המשפטי והפוליטי מעליית מדרגה ברדיפת המתיישבים, וזאת לנוכח ניסיון העבר בתקופת ההתנתקות ואירועים אחרים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד איתמר בן גביר המייצג מתיישבים רבים מול מערכת אכיפת החוק, וממנו ביקשנו לדעת אם אכן התרחישים מתממשים או שמא קיימת הפתעה באולמות בית המשפט.

תגובתו של עו"ד בן גביר לשאלה נשמעת נחרצת וברורה: "השטח גועש ורועש. מה שהזהרנו מתרחש כיום. אני לא יוצא מבית המשפט במשך שבועות. יש תחושה שחזרנו לימים של גוש קטיף ואף יותר מכך".

לדבריו התקופה האחרונה מתאפיינת במדיניות משפטית מכוונת הכוללת מעצרים תמוהים, הארכות מעצר על עבירות שוליות כמו הדבקת סטיקרים ועוד. עוד מוסיף בן גביר ומספר כי בניגוד לנהלים ולכללים המוכרים הפרקליטות מערערת על החלטות זיכוי ושחרור ללא כל סיבה ופעם אחר פעם היא נכשלת בערעוריה וממהרת לעלות לערכאה גבוהה יותר, מהשלום למחוזי ומהמחוזי לעליון כאשר סוג כזה של בקשה לערעור במחוזי היא בקשה נדירה ביותר ועל אחת כמה וכמה בקשת ערעור בעליון, ועם זאת הדברים מתרחשים כשגרת יומה של הפרקליטות נגד המתיישבים.

"התחושה היא שמאז מינוי שי ניצן יש אור ירוק למשטרה ולתביעות המשפטיות ולפרקליטות לעשות ככל העולה על רוחה", אומר בן גביר וקובע כי איש כבר לא מסתיר את הנתונים ובדיונים קמים נציגי המשטרה ומספרים כי את ההוראות להגשת ערעורים קיבלו ישירות מפרקליט המדינה. דוגמא אחת לכך, דוגמא אותה רואה בן גביר בחומרה מיוחדת, הייתה באירועי קוצרא, כאשר נציגי המשטרה נפנפו במכתב שהגיע לידיהם ועוד לפני שהשופט קבע כי בכוונתו לשחרר את העצורים הקטינים הקריאו מתוכו אזהרה ולפיה במידה והשופט יורה על שחרורם בכוונת פרקליט המדינה לערער על ההחלטה. מכתב זה, שבסופו שלד בר התברר כחתום על ידי המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד יהודה שפר, נועד להוות לחץ ישיר על שופט בשלב שלפני הכרעת הדין, מהלך שלא ייעשה בדרך כלל.

בן גביר מבהיר כי הוא אינו מתפלא כי זו המציאות שכן עו"ד ניצן, אותו הוא מגדיר כמוכשר מאוד ורהוט מאוד, נבחר לכהונתו לאחר שביצע בדיוק את המשימות הללו של רדיפת אנשי הימין ולא משום שהצטיין ברדיפת עברייני סמים וכנופיות פשע. "הבן אדם חוטא ומחטיא, רודף ומתנכל ובשביל כך בחרו אותו. כולם ידעו למה הוא מסוגל לעשות וכעת אנחנו חווים את הדברים פעם אחר פעם".

דוגמאות לרדיפה המיוחדת מציג בן גביר בעתירות המוגשות נגד לקוחותיו בעוון המוגדר בחוק כהפרת הוראה חוקית. מדובר בצו מינהלי המוצא ללא הוכחות בטענה שהלקוחות הפרו מעצר בית או שהיו במקום מסויים שבו לא היו אמורים להימצא. לדברי בן גביר אמנם מדובר בעבירה על החוק, אך עם זאת מדובר בעבירה שאינה מהווה עילה למעצר או להחזרה לכלא בכל מקרה אחר של עברייני סמים ושפיעה גם אם היא חוזרת על עצמה פעמים רבות. לעומת זאת כאשר מדובר במתיישבים או בתומכיהם כל חריגה מסוג זה זוכה לדרישה מיידית של הפרקליטות לעצור את החשוד עד תום ההליכים.

דרישות אלה, מספר עו"ד בן גביר, נדחות פעם אחר פעם על ידי השופטים עצמם שמבהירים כי לא ישלחו את הצעירים הללו לכלא מסיבות שכאלה ובתגובה ממהרים אנשי הפרקליטות להגיש ערר למחוזי בניסיון לקבוע עובדות משפטיות.

"רואים את המדיניות ומאיפה היא מגיעה. כולנו חווים זאת על בשרנו ומי שאחראי זה לא אחר מאשר שי ניצן שזו המומחיות שלו וזה מה שהוא התעסק בו מאז ומעולם".

באשר לתגובותיהם של השופטים מציין בן גביר כי ככל שהמדיניות שמנחיל פרקליט המדינה מקצינה, מבהירים השופטים שלא יהיו שותפים למדיניות זו. עם זאת סבור בן גביר כי עו"ד ניצן מכוון ליום בו אחד השופטים יסכים למדיניות זו ובכך ייווצר תקדים שיחייב את שאר השופטים.

"צר לי שזה מה שמדינת ישראל מתעסקת בו היום. כל המשאבים והאנרגיות מופנים לכך. את טובי הפרקליטים שולחים כדי להופיע מולנו בבתי המשפט. אלו הערבות במדינת ישראל. סטיקרים ששלוש ילדות הדביקו בעיר העתיקה. על זה קמה מערכת שלמה? זה דבר שצריך לעלות על שולחנו של פרקליט המדינה? אין פשע ואין עבירות קשות. אין שחיתות ציבורית. כל אלה לא קיימים על שולחן פרקליטות המדינה והעררים שהפרקליטות מגישה מתרכזים בדבר אחד, נוער הגבעות. ועל זה אני אומר – בושה וחרפה".