"הלחץ מסוכן רק למי שחושש ממנו"

הפסיכולוגית ד"ר קלי מקגוניגל הציגה בכנס TED מחקרים שנערכו לאחרונה ולפיהם לחץ אמנם מזיק לבריאות, אבל רק למי שמאמין בכך.

עדי גרסיאל , ל' בשבט תשע"ד

עובדים קשה
עובדים קשה
אילוסטרציה

ד"ר קלי מקגוניגל היא פסיכולוגית מאוניברסיטת סטנפורד. בהרצאה שנשאה בכנס TED לפני מספר חודשים ושזכתה לכשלושה מיליון צפיות ביוטיוב, שברה החוקרת המבריקה את המיתוס שלחץ הוא דבר שלילי.

"במשך שנים", פתחה, "אמרתי לאנשים שלחץ הוא האויב. הוא גורם למחלות. אני כאן כדי להראות לכם איך אפשר להפוך אותו לחבר".

מקגוניגל הציגה מחקרים שנערכו לאחרונה ולפיהם לחץ אמנם מזיק לבריאות, אבל רק למי שמאמין בכך. על פי מחקר שכלל יותר מ‑30 אלף אמריקנים במשך שמונה שנים, אנשים שחיו תחת לחץ כבד בעבודה והיו בטוחים שהוא מסכן את בריאותם הגדילו את סיכויי התמותה שלהם ב‑43 אחוזים. אבל מי שלא התייחס ללחץ בצורה שלילית היה בעל סיכונים נמוכים אפילו יותר מאלו שלא חוו לחץ כלל. מסקנתה, שנסמכת גם על מחקר פזיולוגי שבוצע בהרווארד, היא שהכול תלוי בגישה: אם נשכנע את עצמנו שהלחץ הוא דבר חיובי ושדפיקות הלב המואצות והנשימה המוגברת נועדו להכין את הגוף כדי לעמוד באתגרים, הוא לא יפגע כלל בבריאותנו.  

זה אינו מדור רפואי ולכן לא נביע דעה על הטענה שוברת המוסכמות הזו. ובכל זאת, נדמה שהרעיון הכללי ישים לא רק ברמת האישית. בשנים האחרונות מתגברות ההפחדות מפני לחץ וחרם בינלאומי על ישראל. הלחץ הזה, מזהירים אותנו דורשי טובתנו, יפגע אנושות בכלכלה ויהפוך אותנו למדינה מנודה כמו דרום אפריקה בזמנו.

אבל לפי התיאוריה של מקגוניגל, הלחץ מסוכן רק למי שחושש ממנו. למעשה, כבר הוכחנו את זה בעבר. במשך שנים החרם הערבי על ישראל ועל מי שסחר איתה גרר איתו חברות בינלאומיות רבות. כמעט כל יצרני המכוניות היפניים וגם חברות כמו פפסי-קולה החרימו אותנו עד ראשית שנות ה‑90, ובכל זאת שרדנו היטב. גם לאמברגו הנשק הצרפתי ערב מלחמת ששת הימים הייתה אמנם השפעה שלילית לטווח הקצר, אך הוא נתן דחיפה משמעותית לתעשיות הביטחוניות בארץ. למעשה, אפשר לומר שדווקא אתגרי החרמות הכריחו אותנו לטפח את היצירתיות ואת כושר האלתור הישראליים המפורסמים. אלה הן גם התכונות שבנו בהמשך את תעשיית ההיי-טק המובילה שלנו.

המסקנה, שצריכה לעניין גם את הקוראת ציפי לבני: יהא זה יחיד או מדינה, מי שמאמין - בצדקת דרכו וביכולתו לעמוד בלחץ - לא צריך לפחד.