האם ימנף האפיפיור את ביקורו למען הפלשתינים?

על פי דיווחים ימנף האפיפיור את ביקורו בישראל למען הפלשתינים. אלקין: בוותיקן יודעים שנגיב. הם לא יסכנו אינטרסים חשובים להם.

שמעון כהן , ה' באדר תשע"ד

האפיפיור פרנציסקוס וחבר
האפיפיור פרנציסקוס וחבר
פלאש 90

האם יהפוך ביקורו של האפיפיור בישראל למנוף נוסף בהסברה הפלשתינית? על פי דיווח בעיתון 'מקור ראשון' זו בדיוק כוונת האפיפיור. על הכוונה הזו וההתמודדות איתה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם סגן שר החוץ, חבר הכנסת זאב אלקין.

נזכיר כי על פי הדיווח, בשיחה עם 'מקור ראשון' מספר הרב סרחיו ברגמן, חבר הפרלמנט הארגנטיני וידידו הקרוב של האפיפיור פרנציסקוס, כי בכוונת האפיפיור למנף את הביקור הצפוי בחודשים הקרובים בישראל למען העם הפלשתיני.

האפיפיור מתכוון להגדיר את עצמו כ'צ'ה גוורה' של הפלשתינים ולתמוך במאבקם ובזכויותיהם. אמירותיו של האפיפיור עשויות להתפרש עד כדי זהות בין סבלו של ישו הנוצרי כפי שהוא מקובל בעיני הנוצרים לבין סבלם של הפלשתינים כפי שהוא מתואר על ידי הרש"פ ותומכיה בעולם. אמירות ברוח זו עשויות לעורר סערה גדולה בעולם הנוצרי והמוסלמי.

חבר הכנסת אלקין מבהיר כי אנשי משרד החוץ נערכים לביקור ועוקבים אחר המגעים המתקיימים בין אנשי הוותיקן לפלשתינים. לטעמו התיאור כפי שהשתמע מדברי הרב ברגמן הוא מוגזם והאפיפיור אינו צפוי להשתמש בצ'ה גוורה כמודל חיקוי ואולם על פי ההערכות גם הוא כשאר המנהיגים המבקרים באזורינו יבקש להיות מאוזן ו"לרקוד על שתי החתונות", כלשונו של אלקין.

"תפקידנו לוודא שלא תהיה מחווה יוצאת דופן ויש לנו כלים לכך", אומר אלקין המציין כי קיים שיח רצוף בין ישראל לוותיקן וגם שם יודעים היטב שישראל תצטרך להגיב על התבטאויות חריגות. לדבריו יש לוותיקן די אינטרסים חשובים שאינם מעוניינים לפגוע בהם במהלך פרו פלשתיני חריף כדוגמת זה שתואר על ידי הרב ברגמן. "הם לא ירצו לסכן את האינטרסים הללו".