הצגה חדשה: "הכיתה שלנו"

מחזה ראשון מסוגו שעוסק בתקופת מלחמת העולם השניה ומתמודד עם היחסים בין היהודים לפולנים. עשרה ילדים, כיתה אחת, פיסות חיים.

קובי פינקלר , ו' באדר תשע"ד

הכיתה שלנו
הכיתה שלנו
קובי פינקלר

בימים הללו, אחרי שלמעלה ממחצית חברי הכנסת, התכנסו על אדמת פולין לציון יום השואה הבין לאומי, מועלת בתיאטרון הקאמרי הצגה חדשה "הכיתה שלנו".

מראש אומר. ההצגה לא קלה. לא מעט רגעים של חרדה, כעס, זעם והזדהות עוברים על היושב באולם.

ההתחלה מבטיחה. השנה היא 1925, רחוק מימי מלחמת העולם הראשונה ורחוק עוד יותר על מה שצפוי במלחמת העולם השניה. כיתה קטנה שהתלמידים בה, עשרה במספר, הם יהודים וקתולים, מתבגרים יחד, משחקים איש עם רעהו, צוחקים ומראים נינוחות.

כל אחד מעשרת השחקנים מטיב לשחק את הדמות המיוחדת שנכתבה עבורו. יעקב כ"ץ הילד הצנום לצידו של ואצאק הפולני. יחסים של ילדים בכיתה. הצלצול קוטע כל פעם באחת את שעת "השיעור", תרתי משמע.

זה מחזה ראשון מסוגו שעוסק בתקופת מלחמת העולם השניה ומתמודד עם היחסים הסבוכים בין היהודים לפולנים. עשרה ילדים, כיתה אחת, פיסות חיים, אהבה ורצח, זיכרון ושכחה, שמתערבבים זה בזה ויוצרים עולם דרמתי, עוצמתי ומרתק. המחזה רלוונטי לכל חברה. הוא מציג בפנינו את ההידרדרות שעוברת חברה שבה ילדים גדלים באווירה של גזענות, חוסר סובלנות ואמונות קדומות.

עשרת הילדים, מתבגרים יחד, לאורך שנים, הניצבות בצורה גאונית בידי הבמאי חנן שניר, על לוח כיתה עם גיר ומחק. 1929, 1035, 1939 ואפילו ימים בודדים כ-24.6 – תאריך עם משמעות אדירה. כל המתבגרים, עוברים את מוראות המלחמה וממחישים על הבמה את רקמת היחסים ביניהם ההולכת ומסתבכת, ממשחקי ילדות תמימים, לרצח, לגילויי אהבה וגזענות, דאגה וחשדנות, נוסטלגיה ושנאה.שנאת יהודים ושנאת הזרים באשר הם.

ההצגה, המשותפת לתיאטרון הקאמרי והבימה , מעולת בהשתתפות שחקנים משני התיאטראות: יבגניה דודינה, נטע גרטי, מיקי פלג, דן שפירא, אלון דהן, ערן מור, אלכס קרול, רוי מילר, דיויד בלינקה, רותם קינן.
שיתוף פעולה נפלא,של הקאמרי ותיאטרון הבימה. ההצגה תוצג בתיאטרון הקאמרי.

זו כאמור הצגה קשה, איכותית ומרתקת ומלמדת אותנו שוב עד כמה הפולנים שנאו ורצחו אותנו ולפחות לפי ההצגה, לא היה בהם אפילו טוב אחד. יש כאלו שיגידו שבחיים היו "חסידי אומות העולם". על הבמה, בתסריט שכתב מחזאי פולני בעצמו , אין בנמצא כאלו. חשוב שנזכור זאת בימים אלו.