תערוכה חדשה: "ישראל יוצאת לפנסיה"

התערוכה מציגה את העבודות המשתתפות, בתחרות הדו-שנתית לקריקטורות לא פוליטיות.

קובי פינקלר , ט' באדר תשע"ד

כלוב הזהב
כלוב הזהב
יוחנן לקיצביץ'

השנה עתידה לחגוג מדינת ישראל, 66 שנים לתקומתה. ישראל כבר אינה מדינה צעירה הלוחמת בחזית ונאבקת על קיומה, היא עברה את שנות השלושים והארבעים עם התברגנותה. עכשיו לקראת גיל הפנסיה, מציגה התערוכה "ישראל יוצאת לפנסיה" את דמותה של המדינה ואת דמותם של הפנסיונרים החיים בה.

"ישראל יוצאת לפנסיה" היא תערוכה חדשה שתיפתח במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון.

בתערוכה שלושה פרקים:

קריקטורות פרי התחרות הדו-שנתית השנייה לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן ז"ל, בנושא שהוא כותרת התערוכה כולה "ישראל יוצאת לפנסיה". קריקטורות של פרידל שטרן מתוך האוסף שהורישה למוזיאון, הנחשפות לעיני הציבור בפעם הראשונה, ומביאות זווית אישית על חייה כאישה יוצרת מבוגרת. המאייר יוחנן לקיצביץ' וספרו "כלוב הזהב" (2006), המאיר בצורה רגישה את החיים לאחר היציאה לפנסיה. נושאי איוריו של לקיצביץ' לקוחים מחיי היום-יום של בני זוג החיים יחד עשרות שנים, התחרות ביניהם, השמחה לאיד, התנשאות של האחד והפגיעה באחר.

על פי צוואתה של הקריקטוריסטית הישראלית פרידל שטרן, הוקמה לפני מותה קרן על שמה וייעודה קיום תחרות קריקטורות לא פוליטיות המשקפות את הווי החיים בארץ. המוזיאון מקיים זו הפעם השנייה את התחרות לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן ז"ל – בהתאם לצוואתה. תחרות זו, המתייחסת לקריקטורות שאינן פוליטיות.

עבודותיה של פרידל, אשר הורישה את האוסף העצום שהיה ברשותה לארכיון המוזיאון יוצגו גם הם בהזדמנות זו. פרידל זכורה כמאיירת וקריקטוריסטית שנונה ומצחיקה, אשר הצליחה "לתפוס" סיטואציות אנושיות מחיי היום-יום ובאופטימיות המזוהה איתה כל כך, ידעה למצוא את החיוך בכל אחת מן הסיטואציות. בתערוכה זו יוצגו עבודות שחושפות לראשונה את הצד הנוגה של פרידל. סדרת איורים שעשתה בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה בביקורה ביערות הכרמל בהם ניתן לראות אנשים מבוגרים, בפעילות יום יומית דוממת. בנוסף, יוצגו פורטרטים של פרידל אותם ציירה בשנותיה האחרונות וכמי שעסקה בדימוי העצמי הנשי לאורך שנותיה כמאיירת, אינה חוששת להראות את סימני הזמן כפי שמשתקפים במראה.

פרידל שטרן, נולדה בלייפציג שבגרמניה בשנת 1916 ועלתה ארצה בשנת 1936. בימי מלחמת העולם השנייה נמנתה עם מתנדבי היישוב לצבא הבריטי. היא הייתה אחת מחלוצי הקריקטוריסטים שפעלו. אישה יחידה בין קריקטוריסטים רבים שפעלה החל משנות הארבעים של המאה הקודמת. מתחילת שנות ה-50 הייתה פעילה כקריקטוריסטית בעיתונים מובילים כ"דבר", "דבר השבוע" "לאשה" ו"במחנה". איירה ספרים ועבדה כמורה שהעמידה דורות של תלמידים בבית הספר לאמנות בצלאל. שטרן חתמה על הקריקטורות שלה בכינוי "פרידל", ובציור של מעין כוכב, (בגרמנית - "שטרן").

שטרן התמקדה בקריקטורות העוסקות בנושאים חברתיים, ובתיאורים הומוריסטיים של חיי היום יום. הקו הגרפי שלה היה דינמי וציוריה שפעו אופטימיות, משולבת באירוניה עצמית. במהלך הקריירה שלה נמנעה מעיסוק בנושאים פוליטיים. הקריקטורות של פרידל עוסקות בעיקר בסוגיות חברתיות ובין- אישיות.

במסגרת התערוכה, יוחד קיר לעבודותיו של המאייר יוחנן לקיצביץ' הלקוחות מתוך ספרו "כלוב הזהב" – אוסף מרהיב של מצבים ורגעים מעולמם של הפנסיונרים.