היטלר "קם לתחייה" ברשת

"האנטישמיות מתפשטת ברשת כמו גל צונאמי שישטוף אותנו", מזהיר ח"כ יואל רזבוזוב. ח"כ ניסים זאב: "קיבלתי יריקה פעם בארה"ב".

חזקי ברוך , י' באדר תשע"ד

Facebook "like"
Facebook "like"
Flash 90

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) דנה היום (שני) על התפתחות תופעת האנטישמיות ברשת האינטרנט.

"האנטישמיות מתפשטת ברשת כמו גל צונאמי שישטוף אותנו", הזהיר יו"ר הוועדה, "אם לא נקום, נעשה מעשה ונפעל, יהודי העולם כולו ימצאו את עצמם בסכנה קיומית".

רונלד אייזנס, מייסד ארגון INACH הפועל למניעת שנאה באינטרנט, סיפר כי "כ-40% מכל החומרים הקשורים בשנאה באירופה הם למעשה חומרים אנטישמיים וזה מדאיג מאוד. עשינו מחקר בטוויטר וגילינו שב-30 הימים האחרונים הופיעו מעל למיליון ציוצים בשפה האנגלית על ישראל כאשר 62% מהם שלילים.

"הישראלים והיהודים הם נושא שמעורר שנאה רבה וזה רק בטוויטר שהוא מדיום חברתי אחד. ההכחשה של השואה בעבר הייתה בקרב ארגונים קיצוניים וכיום היא הופכת להיות הנושא של הזרם המרכזי. האינטרנט הוא המניע של השנאה והוא עוזר למכחישי השואה ולאנטישמיות לשגשג", סיפר אייזנס.

עידו דניאל, ראש התכנית למאבק באנטישמיות בהתאחדות הסטודנטים הציג מצגת בה הדגים מסרים אנטישמיים שונים הקיימים כיום ברשת, כגון עלילות דם מודרניות המציגות את היהודים כדמוניים, כיהודים שנוהגים לחטוף ילדים לצורכי זבח פסח המשפיעות על דעת הקהל הבין-לאומית.

לדבריו, הרשתות החברתיות מתקשות למנוע הפצה של המסרים הללו. דניאל ציין כי ניתן לרכוש ב-ebay  בקלות רבה ספרים אנטישמיים ואפילו פריטים נאציים, "יכולתי להזמין ב-ebay את 'מיין קמפף' השלם ולקבל אותו הביתה". עוד הוסיף ואמר שההתאחדות מפעילה עשרות סטודנטים ברחבי הארץ למאבק באנטישמיות ברשת, "הרשתות החברתיות משתפות פעולה עם האנטישמיות בכך שהן לא מונעות אותה", הדגיש.

קרול נוריאל, חוקרת בכירה לענייני המזרח התיכון, הציגה נתונים מסקר שנערך לאחרונה בקרב בני נוער בישראל בנוגע לחשיפתם לאנטישמיות ושנאת ישראל ברשת. מהסקר עלה כי אחד מכל שלושה בני נוער בישראל נחשף לתקיפות באינטרנט על רקע היותו ישראלי. 70% מבני הנוער בישראל נחשפו לאנטישמיות ברשת כדוגמת קריקטורות, מסרים אנטישמיים וכדומה, 37% מבני הנוער דיווחו על אותם מסרים למנהלי האתרים וביקשו להוריד אותם. "האינטרנט כזירה שהיא לא מפוקחת אין בה כללים ואין חוקים יש נורמות אבל הן לא חלות על מי שרוצה להפיץ מסרים של שנאה", אמרה נוריאל.

"אני רוצה לברך את הארגונים שעושים עבודת קודש", אמר בדיון ח"כ ניסים זאב מש"ס, "זוהי מכת הדבר, שפעת העופות שמשתוללת, המפלצת של האנטישמיות בעולם כולו, וחוויתי אותה במדינות שונות. נאלצתי להסתובב בלי כיפה בשכונות שונות באירופה, קיבלתי יריקה פעם בארה"ב. אסור לשתוק אפילו לרגע אחד, אני חושב שצריכים לעמוד מול בית המחוקקים בארה"ב ומול הפרלמנטים השונים ברחבי אירופה. משרד החוץ צריך להיאבק ברמה של חקיקה. אני חושב שאנו יכולים וצריכים לתבוע מאותן מדינות שיחוקקו ויאכפו חוקים נגד אנטישמיות".

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל רזבוזוב אמר לסיכום כי הוא מבקש ממשרד החוץ לזמן את כל הגופים הרלוונטיים ולרכז את הטיפול בעניין בידי גוף אחד. "אנחנו נדרוש תכנית לאומית שתרכז ותעצור את התופעה הזו, כי הגל הזה יום אחד ישטוף אותנו, מדובר כאן בהסתה כנגד המדינה וכנגד העם היהודי", הזהיר רזבוזוב.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il