ח"כים חרדים: מה ההבדל בין בחור חרדי לציוני?

חברי הכנסת החרדים זעמו על ההחלטה שלא לקחת בחשבון את תלמידי הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר בבדיקת יעדי הגיוס.

חזקי ברוך , י' באדר תשע"ד

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
צילום: פלאש 90

"מה ההבדל בין בחור חרדי לציוני?"

חברי הכנסת החרדים זעמו היום (שני) במהלך הדיון על חוק הגיוס בועדת שקד, על האפליה שהחוק יוצר לטענתם בין בחורי ישבות חרדים לציונים.

על פי החוק המתגבש, תציב הממשלה לציבור החרדי יעדים לגיוס, ובמידה שלא יתגייסו מספיק בחורים מקרב השנתונים הרלוונטיים יחול על כל תלמידי הישיבות חוק שירות ביטחון כפי שהוא חל על כל בן 18 בישראל.

עם זאת, בעת בדיקת העמידה ביעדים, לא ילקחו בחשבון בני ישיבות ההסדר המתגייסים לצה"ל ותלמידי הישיבות הציוניות המתגייסים לצבא.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בדיון, "כולם צריכים לשרת 3 שנים. מה ההבדל בין בחור שלומד תורה ומשרת בצבא והולך עם כיפה סרוגה, לזה שהולך עם כיפה שחורה. אני לא מבין את משרד המשפטים איך הוא נתן לאפליה הזאת לקרות".

גפני הוסיף ושאל, כיצד קרה שבחורי הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר המתגייסים לצבא אינם נלקחים בחשבון לצורך העמידה ביעדי הגיוס שמעמידה המדינה לתלמידי הישיבות

"למה לומדי תורה שילכו לצבא לא יכנסו ביעדים שהציבה הוועדה. למה יש אפליה בין מי שלומד תורה חרדי לבין מי שלומד תורה שהוא ציוני דתי? שניהם לומדים תורה", תהה גפני.

נציגת משרד המשפטים שאלה בדיון, האם לאחר שיקומו ישיבות הסדר חרדיות, תלמידיהן יילקחו בחשבון בעת שתיבדק העמידה ביעדי הגיוס של הציבור החרדי. התשובה שקיבלה הייתה שלילית.

"אני כנראה אגיש בג"ץ או סתם יחטוף עצבים", הוסיף גפני, "לא מבין איך משרד המשפטים העביר את האפליה הזאת".