פרופ' שוקי שמר: אסור להלאים את הדסה

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר מתנגד בתוקף להצעת המנכ"ל הנוכחי להלאים את בתי החולים של הדסה. "אין מדינה שיכולה לנהל בתי חולים".

עדו בן פורת , י"א באדר תשע"ד

הפגנת רופאי הדסה
הפגנת רופאי הדסה
חזקי עזרא

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור שוקי שמר, התייחס הבוקר (שלישי) בערוץ 10 למשבר הכלכלי שפקד את בתי החולים הדסה בירושלים.

פרופסור שמר דחה את הצעתו של מנכ"ל משרד הבריאות הנוכחי, פרופסור רוני גמזו, להלאים את בתי החולים הדסה. "זו ההצעה הכי גרועה שיכולה להיות", אמר שמר, "הוא בעצמו אומר שהוא לא מצליח לכפות על בתי החולים הממשלתיים את מה שהוא צריך".

"אין מדינה בעולם שיכולה לנהל בתי חולים. תראה מה קורה בבריטניה וקנדה", המשיך המנכ"ל לשעבר, "הוא רוצה לקחת את הבעיה ולהעביר אותה לממשלה, אז כשהם יהיו בגירעונות הממשלה תכסה על זה", ציין.

פרופ' שמר, המשמש כיום כיו"ר "אסותא" סיפר כי "כל הוועדות אמרו שצריך להעביר את הבעלות מהממשלה והתהליך צריך להיות הפוך. משרד הבריאות צריך רק לפקח כי יש לו ניגוד עניינים ברמה הניהולית. הוא לא יכול לפקח ולתת הוראות בעת ובעונה אחת", אמר.

לטענתו, גם השר לשעבר משה כחלון לא היה יכול להוביל את הרפורמה בסלולר אם אחת החברות הייתה בידי הממשלה, וכך גם משרד הבריאות ובתי החולים. "בית חולים זה לא מפעל נעליים וזה לא מפעל ייצור שאפשר להפסיק את עבודתו ליומיים", המשיך שמר את דבריו ואמר ש"כרגע צריך לתת לבית החולים לחיות, ואת התנאים להתקיים".

שמר הדגיש, "הפתרונות צריכים להיות לטפל במבנה התאגידי של בית החולים, ליצור דירקטוריון חזק ולבחון את המבנה הלא נכון של בית החולים הדסה. במרקם הכולל של בעלי התפקידים, כל אחד צריך לעשות הפקת לקחים למה הביא למבנה הלא תקין", הוסיף.