בניגוד לוועדת פרי
לראשונה: חשיבות לימוד התורה הוכרה בחוק

ח"כ איילת שקד הסדירה את מעמד הישיבות הגבוהות הציוניות. "בני הציונות הדתית תורמים למדינה יותר מכל מגזר אחר", הסבירה.

עדו בן פורת , י"א באדר תשע"ד

ועדת שקד
ועדת שקד
צילום: פלאש 90

בתום יום שני של הצבעות בוועדת שקד, יו"ר הוועדה ויו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, הצליחה להעביר החלטה היסטורית שהסדירה את עולם הישיבות הגבוהות הציוניות.

למעשה, מדובר בהכרה של המדינה בחשיבות לימוד התורה לצד הגיוס לצה"ל שתיכנס לראשונה לספר החוקים.

על פי המתווה, תלמידי הישיבות הציוניות הגבוהות, כמו מרכז הרב, שבי חברון, בית אל ועוד, יוכלו לדחות שירות מדי שנה עד גיל 23. לאחר מכן הם יתגייסו למעט הקצאות של 300 תלמידים שיוכלו לדחות שירות עד גיל 26 – ואז להתגייס.

מדובר בשינוי משמעותי מעמדת ועדת פרי, לפיה הישיבות הללו אמורות היו להיכנס לאותה קטגוריה של הישיבות הגבוהות החרדיות. המשמעות הייתה שתהיה חובת גיוס מגיל 21 ויעדי הגיוס יהיו משותפים לחרדים. בכך היה יכול להיווצר מצב שבעוד שאחוזי הגיוס בישיבות הציוניות הוא גבוה והם עומדים ביעדי הגיוס, יחייבו גם את היתר להתגייס בגיל 21, אם החרדים לא יעמדו ביעדים שלהם.

ח"כ שקד הבהירה כי החינוך בציונות הדתית הוא לשירות חובה בצה"ל ואין סיבה שיעמדו מולם איומים של סנקציות כלכליות או פליליות. בדיון הערב בוועדה, שקד הציעה לחרדים מתווה דומה, אך אלו סירבו להתחייב לגיוס מוחלט של תלמידיהם.

האתוס המכונן של הבית היהודי וח"כ שקד שהיה בהובלת המהלך הוא שהציונות הדתית מכירה הן בחשיבות לימוד התורה והן בחשיבות השירות הצבאי. לפיכך, בניגוד למתווה החרדי, במתווה הישיבות הציוניות בסופו של דבר כולם יתגייסו.

"בני הציונות הדתית תורמים למדינה יותר מכל מגזר אחר, יחסית למספרם באוכלוסיה", הסבירה שקד. "טוב שחברי הכנסת הבינו זאת ואפשרו לתלמידים להמשיך בלימוד התורה החשוב, מתוך ידיעה שאותו לימוד מוביל אותם לתרום לחברה הן בלימוד עצמו והן בשירות צבאי ובשירות מילואים במשך שנים רבות".