מסע אתגרי בשטח לגמילה ממסכים

המסכים ממכרים את הנוער ולא רק אותו. בעמותת לוטן מצאו התחלה לפתרון במסעות אתגריים בשטח.

שמעון כהן , י"ג באדר תשע"ד

ממראות המסע
ממראות המסע
עמותת לוטן

ההתמודדות עם ההתמכרות של צעירים לטכנולוגיה הממוחשבת נראית כמעט בלתי אפשרית. יוזמה חדשה אותה מוביל, הד"ר תמיר רוטמן, מבקשת לנתק צעירים מרחבי הארץ מעולם המסכים ולצאת יחד למסע אתגרי בשטח.

בשיחה עם ערוץ 7 מספר הד"ר רוטמן, מומחה להתמכרויות  ורכז טיפולי בעמותת 'דרך לוטן', על המסע ותכליתו. לדבריו אחת המחלות המודרניות הקשות ביותר היא הבריחה למסכים כשבראשם עומדים מסכי הטלפון. במסע המדובר, הנערך בדרך כלל במשך חמישה ימים, מתנתקים הנערים מהטכנולוגיה ומהטלפונים ויוצאים לשטח למסע בו הם פוגשים אתגרים מעשיים וחברתיים תוך כדי ההימצאות בשטח.

לדבריו של רוטמן בהתמודדות עם התמכרויות אחרות הדרישה לוותר על ההתמכרות מולידה אצל המתמכר תחושת ריק וחיסרון, אך כאשר יוצאת קבוצה אל השטח הרי שבמקום ריק הם מתמלאים בטבע שמסביב כמו גם באינטראקציה החברתית שביניהם ובהישרדות בשטח.

באשר לתגובתם של הצעירים לדרישת ההתנתקות מהמכשירים מציין ד"ר רוטמן, כי מדובר בצעירים שמגיעים כשהם מודעים לדרישה שתבוא ועל כן רובם ערוכים לכך ומקבלים זאת, אם כי לא פעם תוך רטינה כזו או אחרת ובמקרים מסויימים יש המנסים "להסליק" מכשירים סלולאריים בתיק.

כדי למנוע תופעות מעין אלה עוברים השותפים למסע שלב שבו הם מקבלים תיקים מיוחדים שהם המלווים אותם במסע ואל התיקים הללו הם מרוקנים את תכולת הציוד שהביאו מהבית. בשלב הראשוני הזה מבקשים המארגנים למזער את האפשרות להחביא מכשיר שעלול "לקלקל את החגיגה הטבעית".

רוטמן מציין כי מדובר בקבוצות נוער אורגניות המגיעות מבתי ספר, פנימיות ומרכזים קהילתיים ומשום כך החוויה המשותפת מביאה לתוצר חברתי מעבר לזה ה"גמילתי".

לדברים אלה מוסיף ד"ר רוטמן ומדגיש כי המסע כולו אינו אלא צעד ראשון בשורת צעדים שאליהם יוצאים בני הנוער. ההמשך המתבקש הוא ביום שלאחר שובם הביתה. בשלב זה יצטרכו ליישם את שלמדו על ויסות השימוש בטכנולוגיה, שימוש רק כאשר יש צורך אמיתי במכשיר הסלולארי ולדעת לוותר עליו כשאין בו צורך.

לדבריו לימוד זה הכרחי בעיקר לקראת הבאות, הימים בהם הטכנולוגיה תהפוך לחלק בלתי נפרד מהאדם עצמו והניתוק ממנה יהיה תלוי אך ורק ביכולותיו וברצונותיו.