הקרע ב'העדה': מאמצים לפייס את הרב שטרנבוך

גורמים בכירים בקרב 'העדה החרדית' מנסים להוריד את גובה הלהבות בין הצדדים ולהחזיר את הרב שטרנבוך לשורות 'העדה החרדית'.

חיים לב , ט"ז באדר תשע"ד

חרדים. ארכיון
חרדים. ארכיון
צילום: פלאש 90

על רקע הקרע הפומבי בפלג 'העדה החרדית' בין הראב"ד הרב שטרנבוך לגאב"ד הרב טוביה ווייס, גורמים בכירים בקרב 'העדה החרדית' מנסים במהלך היממות האחרונות להוריד את גובה הלהבות בין הצדדים ולהחזיר את הרב שטרנבוך לשורות 'העדה החרדית'.

הכל החל ביום רביעי האחרון אז הודיע הרב שטרנבוך להנהלת 'העדה החרדית' כי במידה והגאב"ד הרב טוביה ווייס, ומי שנחשב לסמכות העליונה ב'העדה החרדית', ייטול חלק בהפגנה בבית שמש נגד הבנייה במתחם גולובניץ' השנוי במחלוקת, המתוארת על ידי המפגינים כ'חפירות בקברים יהודיים', הוא יתפטר מתפקידו בבית הדין של 'העדה החרדית'.

כזכור, הרב שטרנבוך, מרבניה המרכזיים של 'העדה החרדית', סבור מזה זמן רב כי אין קברים יהודים במתחם הבניה גולובנציץ' בבית שמש. הרב שטרנבוך הדף במהלך התקופה האחרונה את טענות ארגון 'אתרא קדישא' המארגן הפגנות במקום מזה כשנתיים. מנגד, הרב ווייס התקשה שלא ליטול צד וגורמים שונים ב'העדה החרדית' לוחצים עליו ליטול חלק בהפגנה.

בסופו של יום הרב ווייס נטל חלק בהפגנה אך כשהוא בתוך רכבו. בסביבתו מציינים שהרב ווייס לא יצא מרכבו כדי שלא לפגוע ברב שטרנבוך. עם זאת, הרב שטרנבוך ראה בכך השתתפות אקטיבית והדיר רגליו ביממות האחרונות מדיוני בית הדין של 'העדה החרדית'.

כאמור, ביממות האחרונות מתנהלים מגעים אינטנסיביים בין בית הרב שטרנבוך לבית הרב ווייס כדי להוביל לפיוס בין השניים ולחידוש פעילותו של הרב שטרנבוך בשורות העדה החרדית. במקביל, קרא האדמו"ר מסטמר בארה"ב להתלכד סביב גאב"ד העדה החרדית המתנגד לחפירות בבית שמש אך קרא ללכד את השורות בתוככי מחנה 'העדה החרדית'.