'להורות על הפעלת מכוני ההתפלה במלוא העצמה'

מזכ"ל התאחדות החקלאים סבור כי ללא נס או מהלך אקלימי דרמטי ישראל תיכנס למצוקה של ממש ועל הממשלה להיערך כבר כעת.

שמעון כהן , י"ז באדר תשע"ד

עדיין מחכים לו. גשם
עדיין מחכים לו. גשם
פלאש 90

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, קורא לממשלת ישראל להתעשת לנוכח הבצורת שנראה כי פוקדת את ישראל. בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מבהיר כי ללא נס נראה שישראל הולכת לקראת ריקון המאגרים בחלקו השני של הקיץ.

וילן מציין כי בעוד בשנה רגילה נפתחים מאגרי המים שבצפון להשקיה חקלאית רק בחודש אפריל הרי שכבר כעת, בחודש פברואר, החלו חלק מהחקלאים לעשות שימוש במאגרים אלו להשקיית מטעים.

"לפני חודשיים ירדו כמויות עצומות של גשמים, אבל לא מעבר לכך", מזכיר וילן הקובע: "אנחנו בבעיה קשה ולפי הערכתי ללא נס אנחנו במחסור".

וילן סבור כי על ממשלת ישראל להיערך כראוי כבר כעת ולהורות על הפעלתם במלוא הקצב של מתקני ההתפלה שחלקם מושבתים באופן חלקי. הוא מזכיר כי הפעלה מלאה של המתקנים תוכל להנפיק 150 מיליון קוב וכך להתגבר על המחזור הצפוי.

מחירו של השימוש במים המותפלים כלול להסכם המים ויעלה לשני שקלים ומעט יותר לחקלאות, סכום שיהיה לחקלאי שווה לשלם אותו לנוכח האלטרנטיבה של השמדת יבולים והרצון לשרוד כלכלית.

וילן קובע כי מחיר זה של תוספת שני השקלים לא ייפול על כתפי האזרחים אלא ישולם על ידי החקלאים שכן לא הם הקובעים את מחירי התוצרת אלא הביקוש ברשתות השיווק. "אם יהיו מספיק מים ההיצע הרגיל יהיה, הצרכן לא ישלם והמחיר של שני שקלים וקצת חלק מהחקלאים יוכלו לשלם כדי לשרוד, אבל זה תלוי בכך שיוסכם לעשות זאת. אם יחסרו מים עשרות אלפי דולרים של נשירים, פרדסים ומטעים למיניהם וגידולים חד שנתיים ירדו לטמיון".

את פנייתו מכוון וילן לממשלת ישראל שעד כה היא הייתה זו שאמורה להכריע בסוגיה שכזו, ולטעמו אנחנו קרובים לרגע שבו יהיה הכרח להחליט החלטה מעין זו, וכדי לדייק את דבריו הוא מציין כי החלטה מסוג זה צריכה להתקבל בראשית חודש מרץ.

"מחסור במים עלול להביא לתוצאות לא טובות לצרכן הישראלי, ובמקום לכתוב אז כתבות ולהתחרות מי אמר ולא שמעו לו, הגיע הזמן לקבל החלטות. האוצר צריך להוביל את זה ואז הבעיות בעלות פיתרון", אומר וילן המוסיף ומבהיר כי ניסים תמיד יכולים להיות ומי שיכול להתפלל מוזמן לעשות זאת, אך לזכור את העיקרון היהודי ולפיו 'לא סומכים על ניסים' ועלינו לעשות ככל שביכולתנו.