נוער למען פולארד

צעירים מסניף בני עקיבא גמזו, מצאו דרך מקורית להוסיף מודעות לנושא של יונתן פולארד, חפשו אותם ברחובות.

יעל רון , י"ז באדר תשע"ד

דני הירשברג
דני הירשברג
בני עקיבא

הם מסתובבים בכל הארץ, מבקשים מעוברי אורח להצטלם עם שלט צהוב עליו בית וכיתוב: "רוצים את פולארד בבית".

הם שולחים מתנדבים לתלות בצמתים המרכזיים שלטי הזדהות לפולארד, והקימו קבוצת פייסבוק בה גולשים למעלה מ-800 חברים. הכירו את הפרויקט שנפתח לפני חודש, על ידי חברי בני עקיבא גמזו וכבר תופס תאוצה, "הבית הצהוב- נוער למען פולארד".

"לפני חודש, ישבנו כמה חברים בסניף ודיברנו על יונתן פולארד וכל מה שקורה סביבו", מספרים תומר פייראזן ואמיר סגל בני ה-16 מגמזו.

"לאט לאט הגענו להכרה שלא יכול להיות שמדינה, שעיקר תפיסתה הביטחונית מושתת על אחוות לוחמים ויוצאת בהצהרות כמו, 'לא מפקירים פצועים בשטח', משאירה את אחד מאנשיה, שמסר את עצמו למנעה להירקב בכלא האמריקאי.

באותו ערב כבר התחלנו לדבר עם חברינו מסניפים אחרים, הופתענו מההיענות הגדולה והמוכנות לפעול. נפגשנו עם אנשי תנועת נוער, פעילים חברתיים וכך נולד רעיון הבית הצהוב. בחרנו בצבע הצהוב כי זה מזכיר לנו את אור השמש, מייצג את ההתחדשות שמביא איתו יום המחר. ומעל לכל, התחלה חדשה וחיים חדשים. הבית מסמל עבורנו מקום מבטחים. בבית אתה לא זר, זה המקום אליו אתה חוזר תשוש לאחר יום קשה ומצפה למשפחה שתעטוף אותך בחום. זהו המקום שאליו אנחנו רוצים להביא את יונתן".

מה הפעילות היומיומית שאתם עושים כעת?

"הפרויקט שלנו מתחלק כרגע לשני מישורים, האחד זה צילומים והשני זה צמתים. בצילומים התחלקנו לצוותים ונסענו לערים המרכזיות ברחבי הארץ כדי לצלם אנשים עם שלט צהוב ועליו בית פשוט, בתוך הבית כתוב, 'רוצים את פולארד בבית'. את עניין הצמתים אנחנו מתחילים בימים הקרובים, בכל שבוע ביום חמישי, נוסעים כמה חבר'ה לצמתים המרכזיים ליד מקום מגורים ותולים שלט גדול להזדהות. מטרתנו להגיע עד ראש חודש ניסן, חודש החירות ל-29 שלטים שעומדים באותו היום בצמתים ברחבי הארץ, בסימן 29 שנים שיונתן בכלא".

כרגע מגייסים פייראזן וסגל כמה שיותר מתנדבים שיעזרו להם בפרויקט החדש, הם פונים אל הנוער ברשתות החברתיות ומבקשים להעביר את זה הלאה, "אנחנו מגייסים עכשיו מגוון רחב של אנשים מכל המגזרים, ומזמינים את כל מי שרוצה להצטרף אלינו, ניתן ליצור איתנו קשר ולשאול אותנו שאלות דרך דף הפייסבוק.

הפעילות מרוממת, ריגשה אותנו תגובה של אישה מבוגרת אחת בקניון מודיעין כשהסתובבנו שם, שאלנו אותה אם היא מוכנה להצטלם. דיברנו איתה כמה דקות והיא סיפרה לנו שהיא כל הזמן שומעת על הנוער המופרע של היום, ורק עכשיו היא הבינה שיש גם נוער אחר במדינה. אני לא יודע אם היא זוכרת אותנו, אבל לנו היא נתנה מוטיבציה מטורפת".