מחדל בהדסה: אלירז דימם למוות

דו"ח פנימי חושף רשלנות חמורה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים: אלירז ביאזי בן ה־7 חודשים נפטר בתוך 3 שעות.

ניר הר זהב , י"ח באדר תשע"ד

מתוך מרתון הניתוחים
מתוך מרתון הניתוחים
צילום: יח"צ

אלירז ביאזי, ילדם הראשון של פמית ואיתי, יצא מניתוח שהוגדר "מוצלח" בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. שעות ספורות לאחר מכן התמונה השתנתה לחלוטין.

העיתון "ישראל היום" דיווח הבוקר כי אלירז איבד דם רב בלי שהצוות הרפואי איבחן זאת, ומת בגיל שבעה חודשים.

על פי ממצאי חקירה פנימיים של הדסה, שהועברו בימים האחרונים להנהלת בית החולים ונחשפים כאן לראשונה, ביאזי מת כתוצאה ממחדל רפואי חמור.

החקירה חשפה כי אלירז איבד שליש מכמות הדם בגופו, והכל בלי שהצוות הרפואי והסיעודי ביחידה לטיפול נמרץ ילדים יאבחן זאת ויטפל בבעיה כמתחייב. "הכנסנו תינוק בריא, מקסים, מיוחד וחייכן לניתוח, וקיבלנו ילד מת", אמרה אמו פמית ביאזי. 

רופא בכיר, שעיין בממצאי החקירה הפנימית של הדסה, אמר ל"ישראל היום" כי "נראה שזה מקרה קיצוני של רשלנות רפואית כאשר תינוק לאחר ניתוח מדמם באופן מאסיבי בתוך היחידה לטיפול נמרץ, וזאת כאשר הצוות רואה ומתעד את הדימום שהלך והצטבר, ולמרות זאת הצוות המשיך להניח כי הסיבה למצוקה היא רק כאבים".

האם פמית אומרת בכאב כי "כל מה שקרה לא היה אמור לקרות. כל האמונה שלי ברפואה וברופאים אבדה". עו"ד אסף פוזנר, שמייצג את ההורים, אמר כי "יש להניח שבנסיבות האמורות לא יהיה מנוס מהגשת תביעה. למרבה הצער, לא יהיה מנוס אף מהגשת תביעות אישיות נגד הרופאים המעורבים בטיפול".

דוברת המרכז הרפואי הדסה מסרה כי "הדו"ח התקבל לפני מספר ימים והוא נלמד כעת על ידי כל הגורמים כדי לבחון את המקרה ולמנוע הישנותו של מקרה דומה".