מצנע נגד המכינה באלישע

ח"כ מצנע מאיים בעצירת התקציב למכינת אלישע שבבנימין, אם לא יוסדר מעמדה החוקי. ח"כ שטבון: השנאה מעבירה אתכם על דעתכם.

חזקי ברוך , י"ח באדר תשע"ד

מינוי זמני? עמרם מצנע
מינוי זמני? עמרם מצנע
צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע (התנועה), קרא למשרד הביטחון להשלים את הסדרת חוקיותה של המכינה הקדם צבאית 'אלישע-צופית' בתוך כחצי שנה.

מצנע טען בדיון הוועדה כי לא ראוי שממשלת ישראל תממן מוסדות הממוקמים במקום בלתי חוקי. "אם לא יוסדר מעמדו של המוסד, על המדינה להפסיק לתקצבו", אמר.

לטענת ח"כ מירב מיכאלי (העבודה), שיזמה את הדיון, מאז הקמת המכינה לפני 16 שנים, ממשלת ישראל עוברת ביודעין על החוק ומעבירה כספים למקום שאינו חוקי. מיכאלי דרשה להקפיא לאלתר את הזרמת הכספים למכינה, כל עוד היא שוכנת במאחז בלתי-חוקי, כלשונה.

"אם המדינה היא בין אלה שעוברים על החוק, מה רוצים מהאזרח הפשוט? משרד הביטחון שאמור לאכוף את החוק, משתף פעולה עם העבריינים. משרדי הביטחון, המשפטים והחינוך מודים מפורשות שהם מעבירים כספים למוסד הממוקם באופן בלתי חוקי. ממשלת ישראל עוברת על החוק, באמצעות כספי המיסים של כל אחד ואחת מאתנו ועל חשבוננו", אמרה מיכאלי.

לדברי עמיקם סבירסקי, ראש האגף הבטחוני חברתי וראש היחידה להתיישבות, ב-1999 נדדה מכינת אלישע מבקעת הירדן לאזור הישוב חלמיש על אדמות מדינה, תחום השיפוט במועצה אזורית בנימין. לדבריו "המכינה אכן לא חוקית מבחינת תב"ע אך לאחרונה נכנסנו למצב פעולה מהיר. הנושא הועלה לשר הביטחון שהנחה את המנהל האזרחי לקדם בדיקת קו כחול למכינה".

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, יוסי אלדר, טען בפני חברי הכנסת כי ''לעצור את התקציב הוא להגיד למכינה 'את לא קיימת', זה מאוד מטריד אותי ואני מצפה שהמדינה תפתור את הבעיה. אין זה מתפקידי להזיז את המכינה ליישוב אחר. מי שמיקם את המכינה זה משרד הביטחון ולכן הוא צריך להזיז אותה".

היועצת המשפטית של מנהל חברה ונוער, שונית הראל, התייחסה בדיון לשאלת תקצוב משרד החינוך. "אנחנו מעבירים תקציבים למכינות לאור המלצות משרד החינוך, לכן לא היינו מודעים למורכבות. כעת משאנחנו מודעים למצב, נבחן את צעדינו".

ח"כ יוני שטבון הגיב לדבריה של מיכאלי, "חייבים להסיר את מסכת הצביעות, הדיון פה במהותו הוא לא המכינה, הדיון המהותי כאן הוא לגבי ההתיישבות ביו"ש. הויכוח על ההתיישבות לגיטימי, הבעיה שעושים שימוש במכינה קדם צבאית חינוכית כדי לנגח את כל נושא ההתיישבות, עושים שימוש ציני במקום שמתעסק בחינוך. אני בעד דיון אידיאולוגי לגיטימי מהותי, אבל צריך גם גבולות, לא יתכן שבשם דיון אידיאולוגי נפגע בילדים". 

יו"ר הוועדה ח"כ עמרם מצנע אמר בסיום הדיון כי יש להפריד את הוויכוח הפוליטי מנושא המכינה. "הסכמתי לקיים את הדיון כי אכן לא ראוי שממשלת ישראל על זרועותיה השונות תממן בתקציביה ארגונים ומוסדות שיושבים במקום שאיננו מוסדר חוקית, אני לא תומך בדרישה להפסקת התקצוב לאלתר, אבל אני כן מבקש ממשרד הביטחון לקחת פרק זמן של חצי שנה להסדרת הנושא. אם הבעיה לא תוסדר נבקש להפסיק את העברת הכספים למכינה". מצנע הוסיף כי הוא מכיר בחשיבותן הרבה של המכינות הקדם צבאיות וגאה על שלקח חלק בהקמתן.