השאלות שלא שאלו את אבו מאזן

אחד המשתתפים במפגש הסטודנטים עם אבו מאזן מספר על המפגש, על השאלות שנשאלו ועל אלה שלא. לדוגמא ההסתה, חיבוק המחבלים ועוד.

שמעון כהן , י"ח באדר תשע"ד

פרטנר שכזה. עבאס
פרטנר שכזה. עבאס
פלאש 90

ליאור מיכאל, סטודנט במכללה האקדמית תל אביב יפו, סיפר ביומן ערוץ 7 על מפגש הסטודנטים במוקטעה ברמאללה עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן, על התובנות שקיבל במפגש, על השאלות שנשאלו וגם על אלו שלא...

בראשית הדברים סיפר מיכאל כי "היה נחמד לשבת ולשמוע את מה שיש לו להגיד. לדעתי זו יוזמה מבורכת כשמתאפשר לשאול שאלות באופן ישיר בלי אמצעים מתווכים".

מיכאל עצמו אמנם לא שאל שאלות במפגש ולדבריו רבים לא הספיקו לשאול שאלות מקוצר הזמן, אך לטעמו נשאלו כמה שאלות קשות לצד שאלות שבלוניות שלהגדרתו "היו לא לעניין, שאלות שהתשובות להן היו ברורות מאליהן וברור מה הוא יגיד, שאלות כמו שיתוף פעולה בין יהודים לערבים בדור הצעיר".

כשהוא מתבקש לציין תובנה שאליה הגיע בעקבות המפגש אומר מיכאל כי לטעמו אבו מאזן משקף את העמדות היותר מתונות אצל הפלשתינים ומשום כך שמח לשמוע את הדברים ישירות וללא תיווך התקשורת.

בהמשך הדברים נשאל מיכאל אם נשאלו במפגש גם שאלות קשות כמו ההתייחסות להסתה בתקשורת הפלשתינית ובספרי הלימוד הפלשתיניים הנתונים באופן ישיר למרותו של אבו מאזן. לדבריו שאלות שכאלה אמנם לא נשאלו אך אבו מאזן עצמו העלה את הסוגיה וסיפר על הצעתו להקים מנגנון משולב של ישראל, ארה"ב והפלשתינים על מנת לטפל במה שמוגדר כהסתה פלשתינית ומה שמוגדר בפיו כהסתה ישראלית, אך הצעתו לא נענתה.

מיכאל נשאל אם אבו מאזן שמע שאלות על החיבוק שהעניק למחבלים המשתחררים – הרי אם יום אחד ישתחרר עמי פופר מכלאו ויתקבל בלשכת ראש הממשלה בחיבוק הדבר יהפוך את נתניהו למוקצה בזירה המדינית הבינלאומית, אז איך קורא שלאבו מאזן הדבר עובר בשתיקה? – נשאל מיכאל וסיפר כי שאלה שכזו לא נשאלה על ידי איש מהנוכחים.

שאלה נוספת שלא נשאלה היא שאלת העלמתה המוחלטת של ישראל מהמפות הפלשתיניות. בפני מיכאל צוינה בשיחה עמו העובדה שעל "מפת פלשתין" הכלולה בסמל הרש"פ לא מופיע זכר לנוכחותה של ישראל, גם לא באזור תל אביב ומישור החוף, וכך גם במסמכיה הרשמיים של הרש"פ. לדבריו גם שאלה מסוג זה לא נשאלה על ידי איש מהנוכחים.

עם כל זאת סבור מיכאל שאבו מאזן הוא הפרטנר היחיד שאיתו ניתן לדבר ומשום כך הוא שמח על הזכות להיות חלק מהמפגש. כשנשאל הוא עצמו אם יתכן והוא וחבריו הסטודנטים נוצלו לתעמולה הפלשתינית המבקשת להראות את אבו מאזן כנאור ונכון להשיב על שאלות בעוד לעמו הוא מדבר בנימה אחרת לחלוטין, השיב וקבע כי לא חש מנוצל כלל ועיקר.

"אני בעד הידברות והיכרות ולכן היוזמה הזו מבורכת בעיני", אומר מיכאל המציין כי גם אם אינו מסכים לכל דבר ודבר שאותו אמר אבו מאזן הוא מוצא חשיבות בעצם קיומו של המפגש הבלתי אמצעי עם יו"ר הרש"פ.