הכלב לכלך ולא ניקיתם? בדיקת DNA תאתר אתכם

מאגר דגימות DNA של כל כלבי העיר ירושלים יאפשר לאתר את בעלי הכלבים שלא יאספו את צואת כלביהם.

ידידיה בן אור , י"ח באדר תשע"ד

כלב נחייה. אילוסטרציה
כלב נחייה. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

עיריית ירושלים יוזמת הקמת מאגר דגימות DNA של כל כלבי העיר אשר יאפשר לפקחי העירייה לדגום צואת כלבים שהושארה ברחוב ולשייך אותה מידית אל הכלב.

בדיקות ה- ד.נ.א יאפשרו לעירייה להקטין את מפגעי צואת הכלבים מהרחובות, הגנים והמרחבים הציבוריים בעיר.

בעירייה מציינים, כי התופעה עלולה לסכן את בריאות הציבור ובריאות בעלי החיים כתוצאה מהעברת מחלות שונות בחלקן מחלות מסוכנות ביותר, וכמובן גורמת למטרדי ריח.

לצורך הקמת המאגר, תבצע העירייה בחודשים אפריל – מאי פיילוט שבו ייבחנו היכולות הטכניות של החברות השונות המעוניינות לקחת חלק בפרויקט, וכן בחינה של הנושא.

דגימות הצואה שיאספו ויתועדו (בצילום) יישלחו למעבדה לשם זיהוי ה-ד.נ.א. שבהן ,לאחר מכן ייערך חיפוש במאגר לצורך מציאת התאמה גנטית לכלב מסוים שהפרופיל הגנטי שלו נמצא במאגר. בכל מקרה של התאמה ייקנס בעל הכלב בהתאם לחוק. תקציב הפיילוט הוא 45,000 ש"ח.

הקמת מאגר ה DNA באה לאחר פעילות מורחבת של גורמי העירייה למגר תופעה זו, אולם רבים מבעלי הכלבים אינם משתפים פעולה ומשאירים את צואת כלביהם על המדרכות ובמרחבים ציבוריים.

בעלי הכלבים נדרשים לצאת לטיול היומי עם כלבם כשהם מצוידים בשקית ניילון או כל אמצעי קיבול אחר ולאסוף לתוכו את הצואה שהכלב השאיר.

מנהל השרות הווטרינרי בעיריית ירושלים, ד"ר זוהר דבורקין, אומר כי באמצעות ניצול היכולת המדעית הקיימת ניתן לאתר כלבים על פי הרצף הייחודי של מולקולות ה- ד.נ.א האופיינית והייחודית לכל כלב, ולמגר את התופעה. "המטרה שלנו היא לא להגדיל את הקנסות על בעלי הכלבים, אלא להקטין כמה שיותר את מפגעי צואת הכלבים בעיר. אני מקווה שיחד עם פעולות ההסברה העירוניות, בעלי הכלבים יקפידו על איסוף צואת הכלב שלהם ובכך כל תושבי העיר ירוויחו".

בירושלים רשומים כ-11 אלף כלבים, שיעור החיסון של הכלבים הרשומים בעיר עומד על 92%. כ-40% מהכלבים מעוקרים/מסורסים.