נבחנת האפשרות להסדרת היישוב קידה

שבועיים אחרי ההרס של בית משפחת קייזלר סגן שר הביטחון, דני דנון, מודה: "ייתכן ולא היה לפני שר הביטחון את כל המידע".

חזקי ברוך , י"ט באדר תשע"ד

הזוג קייזלר וסגן שר הביטחון
הזוג קייזלר וסגן שר הביטחון
דוברות ח"כ סטרוק

בשאילתא דחופה שהגישה ח"כ אורית סטרוק בנוגע להריסת הבית של יו"ר וועד מתיישבי שומרון, שגיא קייזלר לפני שבועיים נשאל סגן שר הביטחון דני דנון,"האם שר הביטחון אישר את ההריסה על בסיס מידע מדויק לגבי הבית, מיקומו ואכלוסו?"

בתשובה רשמית של משרד הביטחון הודה סגן השר דנון כי " ייתכן ולא היה לפני שר הביטחון את כל המידע בפרטי האכלוס ואבזור המבנה בעת ההריסה, והנושא עדיין נמצא בבדיקה".

בהמשך לשאלות חברי הכנסת הוסיף דנון, "אבל יש הבדל בין להרוס בית שגרים בו ילדים ומשפחה לבין להוביל מבנה יביל שהונח באיזה מקום. אני לא רוצה לקבוע עובדות כרגע, אבל כנראה הנתונים שהוצגו לא היו נתונים מדויקים לגבי רמת האכלוס והאבזור וכששר הביטחון קיבל את ההחלטה, והוא קיבל את ההחלטה, המידע שהוצג בפניו לא היה מידע שלם לגבי מה באמת קורה שם".

עוד הוסיף השר כי "נבחנת האפשרות להסדרת היישוב קידה"

השר דנון ספג ביקורת קשה על תשובת משרד הביטחון כי גם לאחר שבועיים עדיין לא הסתיימה הבדיקה לגבי התהליך שהביא להריסת הבית על הציוד.

סטרוק אמרה "כמה זמן לוקח לבדוק דבר כזה? אני כבר בדקתי, אדוני סגן השר, וראיתי ומצאתי שהגיעו תשעה רכבים של המינהל האזרחי, תשעה צוותים של פקחים באו לצפות בתענוג בהרס של הבית הזה. לא הייתה להם עבודה באותו בוקר, הם לא היו צריכים לעשות עבודות פיקוח בשום מקום ביהודה ושומרון לא על יהודים ולא על ערבים. כולם באו לבית של שגיא קייזלר לעמוד מן הצד ולהסתכל איך הורסים לו את הבית. לזה אני קוראת פעולת נקם, שלא עושים אותה אפילו למחבלים. ואני שואלת אותך, אדוני סגן השר, זה צה"ל? זה צה"ל? זאת מערכת הביטחון שלנו?".

יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין קרא בין השאר לפצות את המשפחה על הרכוש שנהרס בעת ההרס "מדוע שאתם מיוזמתכם לא תפעלו להסדיר ולתת למשפחה הזו פיצוי ולו לפחות על הרכוש שלה שנהרס סתם כי לא אפשרו להם אפילו להוציא את הרכוש מהבית, כמו גנבים אמנם לא בלילה אבל כמו גנבים, באו והרסו את הבית עם כל הציוד בתוכו בלי שום סיבה, לא הייתה שום מניעה להוציא את הציוד החוצה. השארתם משפחה חסרת כל, לא רק חסרת דיור – חסרת כל, כי גם כל חפציה הלכו. אני מבקש, אדוני, לפחות לגבי זה, לגבי המחדל הזה, תקומו ותתנו הוראה לפצות אותם עכשיו ומיד".

גם ח"כ עליזה לביא הצטרפה לשואלים ואמרה "הבקשה הייתה במקום מראש המועצה, אולי נגיש את זה, אולי נגיש בג"ץ. והיה שם רוע. רוע בקרב החוליה שלוותה בחיילי צה"ל כנגד אנשים שביקשו לפנות את הדברים. התחיל פינוי, התחיל פינוי מסודר, אבל מיד הייתה שם איזו מן התלהמות וכנראה גם משהו אישי כנגד שגיא, שהוא מנכ"ל ועד יישובי השומרון.

האם, אדוני, יש פה ריב בין אדם שמנצל את הסמכות שלו מהמנהל האזרחי, כנראה כנגד איזשהו משהו אישי, ניצול מעמד, ומסירת מידע שיקרי לשר הביטחון. מיהו האדם שמסר את המידע? אבל מיהו האדם בשטח שברוע, בזדון, בוונדליזם? האם אנשים כאלה מוכשרים לפנות? איפה הרגש? איפה החמלה?"

בסיום הדיון נפגשו בני הזוג קייזלר יחד עם סגן השר דני דנון מחוץ למליאה. במפגש התחייב דנון להגיע לביקור במקום בשבוע הבא והביא תקווה כי יעסקו ביצירה ובניה ולא בהסברים של מעשים כאלה.